Harry Potter i Książę Półkrwi, Rowling J.K.

Prawie stu mugoli pracuje od wtorku przy druku polskiego wydania nowego tomu przygód małego czarodzieja pt ?Harry Potter i Książę Półkrwi?. Aby uchronić zawartość książki przed wrogimi wpływami Voldemorta produkcja odbywa się pod ścisłą ochroną.

Budynek Poznańskich Zakładów Graficznych wygląda niepozornie, ale trudniej się do niego dostać niż do banku. Żadna inna książka w Polsce nie powstaje przy zachowaniu tak drakońskich zasad bezpieczeństwa. Drukarni strzegą specjalnie przeszkoleni ochroniarze. - Każdy wchodzący jest legitymowany. Jeśli nie jest pracownikiem i nie ma przepustki, odsyłamy do dyrekcji, która mieści się poza terenem drukarni - wyjaśnia Krzysztof Szmyt, jeden ze strażników pilnujących zakład całą dobę.

W razie zagrożenia w ciągu kilku minut na miejscu może się zjawić uzbrojony patrol interwencyjny. To nie koniec. Każdy wychodzący jest sprawdzany, czy nie wynosi książki o czarodzieju.

Mimo iż ochroniarzy jest tylko kilku, tak naprawdę drukarni strzeże ponad sto osób. Każdy pracownik podpisał bowiem zobowiązanie do zachowania tajemnicy. Za wyniesienie książki grozi natychmiastowe zwolnienie i horrendalna kara finansowa w wysokości 1 proc. wartości całego nakładu. Jaka to kwota? - Nie mogę powiedzieć dokładnie, ale można za nią kupić dwa nieźle wypasione mercedesy - mówi Aleksander Pikosz, prezes drukarni.

Stosowane przy druku procedury świetnie się sprawdzają - książki J. K. Rowling jak dotąd nigdy nie wydostały się z drukarni na czarny rynek. - Jedyną próbę potajemnego wyniesienia książki (był to czwarty tom) udaremnił jeden z naszych pracowników. Zauważył kierowcę z wykonującej dla nas usługi firmy, który próbował schować książkę - zdradził nam szef drukarni.

Pokusa wyniesienia książki jest duża, gdyż drukarze są bombardowani prośbami od krewnych i znajomych, by załatwić im nowy tom Pottera przed premierą. - Nawet moja rodzina mnie molestuje, ale jestem bezwzględny - śmieje się prezes Pikosz. - Niemal codziennie dostajemy też telefony od fanów z zapytaniami o możliwość wcześniejszego zakupu książki.

Nowego "Harry'ego..." nie można wynieść, ale można go czytać na miejscu. Większość pracowników mówi jednak, że nie ma na to czasu. - To opasły tom, a przerwy w pracy mamy krótkie - tłumaczy Michał Hęciak, przez którego ręce przechodzi każdy egzemplarz książki w drodze do maszyny obcinającej ją na ustalony wymiar.

Za przestrzeganie tajności pracownicy są nagradzani. Każdy otrzyma w dniu premiery książkę podpisaną przez prezesa wydawnictwa "Media Rodzina" - Robert Gamble podarował im wszystkie poprzednie tomy z autografami.

Pierwsze tomy "Harry'ego" drukowano wyłącznie w Poznańskich Zakładach Graficznych. Tym razem mniejsza partia książek (ok. stu tysięcy), w twardej oprawie, drukowana jest w Olsztynie. Wszystko po to, by książka trafiła 28 stycznia 2006 r. (czyli 362 dni od premiery piątego temu). - Wydana w półmilionowym nakładzie książka będzie w księgarniach od północy. W poprzedzające sprzedaż godziny odbędą się w całej Polsce imprezy dla fanów "Harry'ego" - zapowiada Marcin Walkowiak z wydawnictwa Media Rodzina.

Szósty tom w miękkiej oprawie będzie można kupic za 39 zł, w twardej za 49 zł. W dniu polskiej premiery nowego tomu jego specjalny egzemplarz z podpisami drukarzy i wydawców otrzyma autorka przygód Harry'ego J.K. Rowling.

Doskonała literatura czy przereklamowane czytadło? Podyskutuj o Harrym Potterze!

Ile tomów historii Harry'ego Pottera przeczytałaś/łeś?