Studenci założyli Archiwum Ludzkich Losów

Tysiąc historii liczy już Archiwum Ludzkich Losów, które tworzą studenci ze Słubic i z Gorzowa. To dopiero początek wielkiego zbioru ludzkich dziejów, który ma być w przyszłości źródłem badań dla naukowców. Studenci chcą zebrać historie życia miliona osób.

"Młodzież pyta dziadków" - tak się nazywa projekt. Może wziąć w nim udział każdy człowiek, który przeżył wojnę. - To dopiero początek - mówi dr Krzysztof Wojciechowski, wykładowca w Collegium Polonicum i inicjator programu. - Naszym celem jest ocalenie miliona różnych wspomnień i opowieści.

Starsze osoby mówią o tragicznych rozstaniach, śmierci bliskich i radosnych chwilach. Każdy, kto zgodzi się na taki wywiad rzekę, otrzymuje w prezencie wydrukowaną biografię zilustrowaną zdjęciami. Jej drugi egzemplarz trafia do archiwum.

To nie jest łatwa praca. Niektóre starsze osoby są w stanie opowiedzieć swoje życie w 12 min, innym nie starcza dnia. - Staramy się, żeby nagrywany wywiad trwał dwie-trzy godziny. Chcemy, aby ludzie w swoich opowieściach zawarli całe życie, nie tylko epizody - tłumaczy studentka Karina Zabielska.

Ambicje studentów sięgają o wiele dalej. Stowarzyszenie My life (Moje życie) ma już nawet koncepcję architektoniczną przyszłego budynku Archiwum Ludzkich Losów. Nowoczesny gmach miałby stanąć na odrzańskiej wyspie. - To symbol. Archiwum stałoby pod prąd w rzece, pod prąd upływającemu czasowi - mówi dr Wojciechowski.

Jak umówić się na wywiad?

Starsze osoby, które chcą opowiedzieć swoje losy, otrzymają jeden egzemplarz biografii za darmo (ilustrowany zdjęciami, w twardej okładce), drugi egzemplarz trafia do archiwum.

Kontakt: Collegium Polonicum, ul. Tadeusz Kościuszki 1, 69-100 Słubice. Tel. 0-95 759 24 01, faks 0-95 759 24 55.