Rzym podziwia szopkę z Bydgoszczy

Bydgoscy uczniowie podbili Rzym. Przy ich bożonarodzeniowej szopce fotografują się tysiące turystów, a papież Benedykt XVI przyjął jej miniaturę

Włosi i turyści w Rzymie od pierwszego wejrzenia polubili szopkę wyrzeźbioną przez uczniów bydgoskiego zespołu szkół plastycznych. - Ustawiają się w kolejkę do postaci Jana Pawła II, żeby zrobić sobie zdjęcie - opowiada Elżbieta Jolanta Szymańska, dyrektor bydgoskiego "plastyka". - Przez rzymski Panteon, w którym wystawiana jest szopka, przewijają się codziennie setki turystów z całego świata. Oprócz grobowców wybitnych Włochów, np. króla Wiktora Emanuela II, mogą zobaczyć dzieło uczniów naszej szkoły. To niezwykła promocja dla naszego miasta - dodaje z dumą.

Od pięciu lat uczniowie liceum plastycznego przygotowują świąteczne żłóbki. Co roku nauczyciel rzeźby Lech Kasprzykowski wybiera kilkunastu najbardziej utalentowanych, którzy projektują i rzeźbią w drewnie biblijne postaci. Tegoroczną szopkę przygotowywali uczniowie trzecich i czwartych klas. Trafiła do Rzymu dzięki kontaktom z mieszkającym w Stuttgarcie ks. prof. Witoldem Broniewskim, który przez 16 lat był duszpasterzem w stolicy Włoch.

Uczniowie przewieźli szopkę do Rzymu autokarem. - Przez całą sobotę ustawiali figury w Panteonie - mówi Szymańska. - Potem była msza św. i żłóbek został poświęcony. Zaśpiewaliśmy polskie kolędy. Ku naszemu zaskoczeniu na inaugurację szopki przyszły setki osób - przedstawiciele organizacji polonijnych, władz Rzymu. Ambasador RP przy Watykanie Hanna Suchocka złożyła nam specjalne podziękowania i zaprosiła na spotkanie.

Twórcy szopki wzięli też udział w audiencji generalnej u Benedykta XVI. - Papież pozdrowił bydgoszczan - opowiada Szymańska. - Pod koniec spotkania Ojciec Święty podjechał do naszej grupy i udało nam się wręczyć mu miniaturę szopki - dodaje szczęśliwa. Szopka będzie wystawiona w Rzymie do 5 lutego.

Projekt bydgoszczan ma tytuł "Jan Paweł II - Orędownik Pokoju". I to właśnie drewniana postać Papieża Polaka wzbudza największe zainteresowanie turystów.