''Przerażający'' św. Mikołaj

Dzieci należy chronić przed ?przerażającym? św. Mikołajem i zniechęcać do wysyłania papierowych kartek świątecznych - takie rady znalazły się na rządowej stronie dla brytyjskich nauczycieli

Stronę wykrył i opisał dziennik "Daily Telegraph" i gdy następnego dnia szukaliśmy jej pod wskazanym adresem, już jej nie było. Porady, które przygotował dla nauczycieli portal Teachernet stworzony przez ministerstwo edukacji, zdążyły wywołać oburzenie wielu nauczycieli i rodziców.

Porady dotyczyły organizowania w szkołach imprez świątecznych. "Dla bardzo małych dzieci św. Mikołaj może być przerażający, więc jeśli planujecie jego wizytę, musicie się upewnić, że strachliwe dzieci siedzą obok wyjścia" - napisali autorzy porad.

Wiele miejsca poświęcili temu, jak zorganizować ekologiczne Boże Narodzenie. Nauczyciele powinni zniechęcać dzieci do wysyłania kartek świątecznych, ponieważ jest to marnowanie papieru. "Jeśli macie dostęp do internetu, to dlaczego by nie spróbować wysyłania kartek elektronicznych?". Dzieci należy zachęcać do dawania rodzicom niematerialnych prezentów, np. podania im śniadania w łóżku, ponieważ tego typu podarki "są o wiele bardziej znaczące i nie trzeba ich opakowywać w bezużyteczny papier".

Nauczycieli zachęca się też, by organizowali przedstawienia o "skutkach Bożego Narodzenia", w których dzieci pokazywałyby, jak rozpakowują prezenty i rzucają na podłogę opakowania i zużyte kalendarze adwentowe.

"Daily Telegraph" cytuje niezadowolonych rodziców, którzy narzekają, że w imię poprawności politycznej próbuje się pozbawić dzieci magii Bożego Narodzenia. Po interwencji gazety władze poinformowały, że usunęły kontrowersyjne porady ze strony internetowej.