?La Repubblica" o tym, kto naprawdę rządzi Polską

Kto rządzi Polską: władza oficjalna czy ukryta klika? Polska chce wiedzieć, czy stała się republiką bananową - tak komentuje sprawę rzekomych więzień CIA w naszym kraju jeden z największych włoskich dzienników ?La Repubblica"

W obszernej relacji z Polski dziennikarz gazety Paolo Rumiz, powołując się na wypowiedź byłej reporterki TVP Marii Wiernikowskiej, sugeruje, że prezydent Aleksander Kwaśniewski mógł nie powiedzieć wszystkiego, co wie na temat tajnych misji CIA w Polsce.

A jeśli rzeczywiście prezydent nie wiedział o więzieniach, to znaczy, że istnieje w Polsce tajne kierownictwo - uważa Rumiz. Dziennikarz przywołuje znaną z afery Rywina "grupę trzymającą władzę" i pisze, że sprawa więzień CIA rzuca nowe światło na skandale ostatnich lat: "historie pilotowanych prywatyzacji, kupowanych ustaw, gangsterów uprzedzonych przez władzę o rychłej łapance".

Zdaniem włoskiej gazety o lotach CIA na pewno musiał wiedzieć były szef WSI generał Marek Dukaczewski, pospiesznie - zdaniem Rumiza - mianowany obecnie szefem służby informacji w NATO.

Swoją analizę polskiej rzeczywistości politycznej "La Repubblica" kończy tak: "Za polskim ultrainterwencjonizmem w Iraku stoi nie tylko ślepa wiara w Wielkiego Brata, ale także wymiana wyświadczonych przysług".