CBOS: nie boimy się Niemców

Nie boimy się Niemców i chcemy z nimi współpracować - wynika z sondażu CBOS dla Instytutu Spraw Publicznych, Fundacji Konrada Adenauera i MSZ

W styczniu 2004 r. po kłótni o eurokonstytucję aż 57 proc. Polaków wskazywało Niemców jako najbardziej niechętne Polsce państwo Unii. Dziś aż 62 proc. Polaków twierdzi, że Niemcy przyczyniają się do lepszej współpracy w Europie. Tylko 16 proc. ocenia, że są krajem zaostrzającym spory i napięcia.

Niemcy w ocenie Polaków są dziś jednym z najważniejszych partnerów, wymienianym na pierwszym miejscu wśród państw, z którymi Polska powinna współpracować gospodarczo (37 proc. ankietowanych). We współpracy politycznej tuż po USA wymieniane są Niemcy (32 proc.). Nieco mniej - 21 proc. -Polaków życzy sobie współpracy wojskowej między naszymi krajami. Tu Niemcy są na trzecim miejscu - po USA i Wielkiej Brytanii. Aż 78 proc. ankietowanych uważa, że stosunki polsko-niemieckie układają się dobrze. Ledwie 14 proc ocenia je źle.

Jak wpłyną na wzajemne relacje nowe rządy Polski i Niemiec? Blisko 70 proc. ankietowanych uważa, że je poprawią albo że nic nie zmienią. Tylko 8 proc. Polaków sądzi, że do pogorszenia naszych stosunków przyczyni się rząd Niemiec. 18 proc. widzi taką możliwość ze strony naszych władz.

CBOS, 25-28 listopada 2005 r., reprezentatywna próba 1005 dorosłych Polaków