Czym to grozi? O najpopularniejszych środkach przeciwbólowych

Aspiryna

Zalety: aspiryna zapobiega zakrzepom w naczyniach tętniczych, a więc zawałom serca, udarom mózgu, miażdżycowym zmianom w tętnicach kończyn dolnych, pomaga także w leczeniu migotania przedsionków.

Działania uboczne: obniża krzepliwość krwi, działa drażniąco na błonę śluzową żołądka i dwunastnicy, wywołuje niektóre postacie astmy oskrzelowej. Z uwagi na możliwość krwawienia z przewodu pokarmowego nie należy pić alkoholu podczas leczenia.

Leki o podobnym składzie: aspirin C, polopiryna C

Ibuprofen

Przeciwwskazania: może powodować uszkodzenie błony śluzowej żołądka i krwawienia z przewodu pokarmowego. Przy długotrwałym stosowaniu ibuprofenu szczególnie narażone na to są osoby z chorobą wrzodową, palacze, nadużywający alkoholu oraz ludzie w wieku podeszłym.

Jak zażywać? Dorośli doustnie mogą przyjmować maksymalnie do 1200 mg ibuprofenu na dobę, dawkowanie u dzieci wynosi 20 mg/kg masy ciała na dobę. Ważne, by lek ten był przyjmowany po posiłkach.

Leki o podobnym składzie: ibufen, nurofen, ibuprom

Paracetamol

Odkryty w 1893 r., ale hitem farmacji został w latach 50. XX wieku.

Zalety: dość bezpieczny

Przeciwwskazania: choroby wątroby, nadużywanie alkoholu .

Jak zażywać? Maksymalna dawka dobowa w leczeniu krótkotrwałym nie powinna być większa niż 4 g (czyli 8 tabletek po 500 mg), natomiast w leczeniu długotrwałym nie powinno się przekraczać dawki 2,5 g/dobę. Nie wolno łączyć go z alkoholem.

Leki o podobnym składzie: efferalgan, panadol, codipar, etopiryna, apap