Sprzedaż tygodników we wrześniu spadała

Na pierwszym miejscu w rankingu pozostaje ?Polityka?, ale wszystkie największe tygodniki opinii zakończyły wrzesień spadkami

Z najnowszych danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy wynika, że wrzesień był kolejnym miesiącem, w którym sprzedaż tygodników była niższa niż przed rokiem. Największy spadek, bo o 20,1 proc., odnotował "Newsweek Polska" wydawany przez polską filię niemieckiego koncernu Axel Springer, który we wrześniu sprzedał 159,7 tys. egzemplarzy. "Przekrój" wydawany przez szwajcarski Edipresse zamknął wrzesień sprzedażą na poziomie 81,7 tys. egzemplarzy, czyli o jedną piątą mniej niż rok temu. Sprzedaż "Polityki" pogorszyła się o 6,4 proc. w stosunku do września 2004 r. i wyniosła 170 tys. egzemplarzy. Najmniejszym spadkiem może się pochwalić "Wprost", którego sprzedaż zmalała we wrześniu o 1,6 proc. i zamknęła się na poziomie 163,3 tys. egzemplarzy. Najmłodszy gracz, czyli ukazujący się od kwietnia tego roku "Ozon", sprzedawał we wrześniu 45,3 tys. egzemplarzy. I był to już szósty z rzędu miesiąc spadku sprzedaży tego tytułu. Jak już pisaliśmy, udziałowcy "Ozonu" (większościowy pakiet należy do Janusza Palikota, posła PO oraz właściciela Polmosu Lublin) wystawili tygodnik na sprzedaż.

Zdaniem Krzysztofa Urbanowicza, prezesa firmy Mediapolis specjalizującej się m.in. w doradztwie na rynku prasowym, spadki tygodników są w dużej mierze wynikiem coraz większej ekspansji gazet codziennych. - Oferta dzienników jest coraz bardziej atrakcyjna i konkurencyjna wobec tygodników. Ponadto polskie tygodniki są prawie nieobecne w internecie. Zamiast wejść do sieci, stać w niej dziennikiem i rywalizować w ten sposób z innymi gazetami, te tytuły zachowują się bardzo konserwatywnie. W efekcie nasze tygodniki najczęściej nie nadążają za czytelnikiem - mówi Urbanowicz.