Złóż oświadczenie, bo zapłacisz za telewizję

Prawie trzy miliony osób zwolnionych z płacenia abonamentu RTV muszą złożyć do 16 grudnia oświadczenia na poczcie. Inaczej będą musieli znów płacić abonament lub - jeśli tego nie zrobią - urząd skarbowy zajmie im emerytury

Pani Danuta z Poznania zdziwiła się, gdy w listopadzie dostała od Poczty Polskiej list z wzorem oświadczenia o zwolnieniu z opłaty abonamentowej i informacją, że ma je złożyć na poczcie do 16 grudnia. - O co chodzi? Kiedy skończyłam 75 lat, zgłosiłam ten fakt na poczcie. Z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego zwolniona jestem od półtora roku - opowiada czytelniczka. - Teraz mam to samo oświadczać raz jeszcze? Po co Poczta każe starym ludziom włóczyć się do urzędu? - pyta pani Danuta.

Okazuje się, że taki obowiązek wprowadziła znowelizowana ustawa o opłatach abonamentowych z 21 kwietnia 2005 r. Osoby po 75. roku życia, a także m.in. inwalidzi i kombatanci ustawowo zwolnieni z płacenia abonamentu, muszą oświadczyć, iż nie mieszkają pod jednym dachem "z dwiema lub więcej osobami, które ukończyły 26. rok życia i nie mają uprawnień do zwolnienia od tych opłat". - Były przypadki, że rodzina rejestrowała telewizor na osobę zwolnioną z abonamentu. To było omijanie prawa - wyjaśnia Rafał Rastawicki, rzecznik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Co się stanie z osobami, które nie złożą oświadczeń i nie będą płacić abonamentu? - Będą figurować w rejestrze naszych dłużników - mówi rzecznik KRRiT. Mogą więc zostać ukarani grzywną w wysokości 30-krotności miesięcznego abonamentu. Opłaty mogą też być ściągnięte z pomocą urzędów skarbowych np. z emerytury.

W 2004 r. w KRRiT zgłoszonych było 2 mln 800 tys. osób, które nie musiały płacić abonamentu. Do końca października tego roku oświadczenia złożyło tylko 0,5 proc. z nich! - Dlatego w listopadzie postanowiliśmy wysyłać do takich osób wzór oświadczenia do wypełnienia - mówi Marcin Anaszewicz, rzecznik Poczty Polskiej. - Poinformowaliśmy też listonoszy, żeby od osób, które mają kłopoty z poruszaniem się, odbierali oświadczenia - dodaje. Może je na pocztę przynieść także osoba trzecia, ale koniecznie z dowodem osobistym osoby zwolnionej z płacenia abonamentu.

Opłata za posiadanie telewizora i radia wynosi 15,80 zł miesięcznie (179,50 zł rocznie). Od 1 stycznia 2006 r. będzie nieco wyższa - miesięczny abonament wyniesie 16,70 zł (roczny: 190 zł).