Forum czasopism w CSW i w Bunkrze Sztuki

Jaki sens ma dziś wydawanie niszowego pisma kulturalnego? Odpowiedzi szukają goście festiwalu "Kultura polskich czasopism", który rusza dziś w Warszawie i Krakowie

Ponad 500 pism kulturalnych w Polsce zajmuje się muzyką, plastyką, literaturą, teatrem czy kinem. To rzadko nagłaśniana część naszej kultury - mówi Konrad Cezary Kęder, pomysłodawca i organizator festiwalu, który odbędzie się już po raz drugi. - Chcemy pomóc redaktorom i autorom tych pism wyjść do publiczności.

W środę i czwartek w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej goście - zarówno z pism wysoko-, jak i niskonakładowych - dyskutować będą m.in. o krytyce literackiej, polszczyźnie SMS-ów i indyjskim kinie.

W niedzielę i poniedziałek w krakowskim Bunkrze Sztuki będzie można posłuchać o tym, jak finansować czasopismo kulturalne i nie zbankrutować; czy musi być ono upolitycznione, a także czy istnieje dziś w Polsce sztuka polityczna. Odbędzie się także premiera książki "Pospolite ruszenie" Piotra Mareckiego z korporacji Ha!art, który przeprowadził wywiady z redaktorami czasopism kulturalnych wydawanych w Polsce po 1989 roku.

- Chyba nigdzie w Europie nie wychodzi tyle pism co u nas! Na Zachodzie finansują je wydawnictwa, a u nas powstają oddolnie. Często nie przynoszą zysków i utrzymują się z pasji autorów. Są tu tytuły od prawicowej "Frondy" po reprezentujący kulturę gejowską "DIK Fagazine" - opowiada "Gazecie" Piotr Marecki. - Niemal wszyscy ważni pisarze w Polsce po 1989 roku przewinęli się przez ruch pism kulturalnych - dodaje.

Festiwal organizuje fundacja Otwarty Kod Kultury, która opracowuje także Witrynę Czasopism (witryna.czasopism.pl) katalogującą poświęcone kulturze periodyki. Jak dotąd doliczono się 548 tytułów, z których 61 jest wychodzi wyłącznie w internecie. Żywot przeciętnego tytułu - jak szacuje Konrad Cezary Kęder - trwa około pięciu lat. Na festiwalu w Warszawie i Krakowie pojawią się reprezentanci m.in. takich pism, jak: "Arte", "FA-art", "Krytyka polityczna" "Glissando", "Ruch muzyczny" czy "Twórczość".

Szczegóły na: festiwal.czasopism.pl