Będą blokady w sprawie Via Baltica?

Czy wojewoda złamał prawo, godząc się na budowę drogi Via Baltica - dziś ma ocenić Ministerstwo Ochrony Środowiska. Na pomoc wojewodzie ruszają samorządowcy - zapowiedzieli na dziś blokady dróg

Dziś w Ministerstwie Ochrony Środowiska zbiera się Krajowa Komisja Ocen Oddziaływania na Środowisko. Od jej opinii będzie w dużym stopniu zależała decyzja ministra środowiska,czy buldożery wjadą w puszcze Augustowską i Knyszyńską jeszcze w grudniu. Komisja ma zająć się zastrzeżeniami, jakie do wrześniowej decyzji wojewody o budowie trzech odcinków Via Baltica zgłosiły organizacje broniące przyrody.

Zdaniem tych organizacji (WWF, Bank Watch, Klubu Przyrodników, Pracowni na rzecz Wszystkich Istot oraz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków) Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie spełniła żadnego warunku, aby budować na specjalnych obszarach ochronnych Natura 2000. Np. w przedłożonych dokumentach nie wspomina się o wpływie budowy na gatunki chronione, takie jak ryś czy wilk.

Nie czekając na opinię Komisji, ministerstwo środowiska powołało też swoich ekspertów. "Gazeta" dotarła do ich opinii. Są one druzgocące dla wojewody i Dyrekcji Dróg. Eksperci zalecają unieważnienie decyzji wojewody jako "podjętej z rażącym naruszeniem prawa".

Co zrobi minister Jan Szyszko, nie wiadomo. Gdyby jednak utrzymał decyzję wojewody, to organizacje ekologiczne zaskarżą ją do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Samorządowcy blokują drogi

Tymczasem w obronie szybkiej budowy drogi, a szczególnie - obwodnicy Augustowa - występują samorządowcy i lokalni działacze z Wasilkowa, Jurowiec, Suchowoli, Sztabina i Augustowa. Na dziś zapowiedzieli blokady dróg. Mówią, nie są już w stanie wytrzymać olbrzymiego natężenia ruchu przez ich miejscowości.

- Protesty ekologów odwlekają inwestycję w nieskończoność - skarży się w lokalnej prasie Bogdan Dejuk, organizator akcji w Augustowie. Przez miasto przejeżdża do 4 tys. tirów dziennie.

- Gdyby drogowcy nie upierali się przy rozwiązaniach sprzed kilkunastu lat, mieszkańcy tych miejscowości dawno by mieli obwodnice zbudowane zgodnie z prawem i nieszkodzące przyrodzie - odpowiada Maciej Muskat z Greenpeace.

Europa zaniepokojona

Drodze Via Baltica z coraz większym niepokojem przygląda się Unia Europejska. Pod koniec listopada Hans Blokland, przewodniczący komisji ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego, złożył interpelację do Komisji Europejskiej w sprawie części drogi mającej przeciąć puszcze Augustowską i Knyszyńską. - Jakie działania ma zamiar podjąć Komisja, by wymusić na Polsce przestrzeganie unijnego prawa dotyczącego ochrony przyrody? - zapytał Blokland.

We wrześniu wojewoda podlaski zgodził się na budowę obwodnicy Augustowa, która przetnie unikalną dolinę rzeki Rospudy w Puszczy Augustowskiej oraz na budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej przez Puszczę Knyszyńską. Są to części drogi ekspresowej Via Baltica mającej połączyć graniczne Budzisko z Warszawą. Obie puszcze są chronionymi unijnym i polskim prawem obszarami Natura 2000, na których inwestycje są możliwe tylko w wyjątkowej sytuacji, po spełnieniu bardzo ostrych warunków, m.in. po wykazaniu, że nie istnieją alternatywne rozwiązania, po wyborze najmniej szkodliwego z możliwych wariantów i po zrekompensowaniu ewentualnych strat przyrodniczych jeszcze przed inwestycją.