Kaplica w centrum handlowym

W Katowicach poświęcono pierwszą w Polsce kaplicę w centrum handlowym. Powstała ona na terenie zamkniętej przed siedmiu laty kopalni Gottwald.

Szef firmy, do której należy hipermarket wyjaśnił, że chciał stworzyć nie tylko kompleks handlowy, ale też centrum wielkomiejskie. Stąd pomysł, by w dawnym budynku górniczej maszyny wyciągowej założyć kaplicę. Ksiądz Arkadiusz Wuwer zauważył, że już w XIX wieku śląscy księża odprawiali msze w tak niezwykłych miejscach, jak hale fabryczne czy cechownie kopalń. Podkreślił, że choć kaplica obok sklepów może budzić kontrowersje, to śląski kościół z odwagą przyjął propozycję inwestora. Zauważył, że kościół powinien być tam, gdzie są ludzie, a kaplica w centrum handlowym to wyzwanie duszpasterskie.

Pierwsza w Polsce kaplica wybudowana w centrum handlowym wzbudza mieszane uczucia wśród klientów. Jedni mówią, że kaplica to intymne miejsce i nie powinna mieścić się obok sklepów, inni natomiast podkreślają, że modlić się można wszędzie.

Architekci śląskiego centrum handlowego postanowili zachować część zabytkowych budynków kopalni nad którymi góruje stalowa konstrukcja szybu Jerzy.