Forum Szkół Katolickich na Jasnej Górze

Według ministra edukacji prof. Michała Seweryńskiego wszystkie szkoły powinny brać przykład ze szkół katolickich w łączeniu nauczania i wychowania. W piątek szef MEN był gościem 16 Ogólnopolskiego Forum Szkół Katolickich na Jasnej Górze

Minister Seweryński mówił dużo o wychowaniu. - Szkoły katolickie odgrywają w tej mierze wielką rolę. Słusznie stawiają w centrum swojego zainteresowania osobę ludzką. Nie jestem wielkim specjalistą od tych spraw, ale jak każdy Polak gołym okiem widzę, że to słaby punkt działalności naszych szkół. Wszystkie problemy, z którymi w szkołach mamy do czynienia, są dowodem na to, że misja wychowawcza wymaga wzmocnienia.

W tej działalności Kościół jest - zdaniem ministra - wzorem do naśladowania, bo spełnia "misję ewangeliczną kształtowania charakterów i sumień". Dlatego wychowawcy nie powinni mieć dylematu: nauczać czy wychowywać, bo zadaniem szkoły jest tworzenie pełnego człowieka. Do tego zaś potrzebne są fundamentalne, niewzruszalne wartości. Dla chrześcijan to wartości chrześcijańskie i nauki Jana Pawła II.

- Mam nadzieję, że za szkołami katolickimi pójdą świeckie - dodawał minister. - Mówię to z przekonaniem i pewnym doświadczeniem, bo mam jednego z wnuków w szkole katolickiej, przez lata byłem też rektorem jedynej gospodarczej katolickiej wyższej szkoły salezjańskiej w Łodzi.

Seweryński zachęca do wychowania patriotycznego: - Młodzież nie zna nawet najnowszej historii Polski. Jest już przyzwyczajona do wolności, nie wie, jak cenny to dar. Umiłowanie ojczyzny, szacunek dla bohaterów narodowych, dla naszej pięknej tradycji - w szkołach nie dość się o tym mówi.

Przybyły na forum biskup częstochowski Antoni Długosz mówił: - Chodzi nam o to, żeby była idealna współpraca między rządem a tym, co dokonuje się w szkołach katolickich, których oczywiście nie stawiam wyżej niż szkoły państwowe czy społeczne.

Przed wejściem do auli im. Jana Pawła II dwie nauczycielki komentowały deklaracje ministra. - Mam nadzieję, że nie zwiększą nam pensum, żeby dodatkowo wychowywać - mówiły.

W Polsce działa ponad 460 szkół katolickich różnego szczebla.