ZUS liderem IT

Uwaga, to nie żart. System informatyczny ZUS zdobył nagrodę w europejskim konkursie na najlepsze rozwiązania elektroniczne w administracji

Konkurs eEurope Awards for eGovernment został zorganizowany przez Europejski Instytut Administracji Publicznej działający przy Komisji Europejskiej. System przygotowany dla ZUS przez Prokom Software należący do Ryszarda Krauzego dostał nagrodę za "stworzenie właściwego otoczenia dla sukcesu projektu wykonywanego w administracji publicznej". Wyniki ogłoszono wczoraj w Manchesterze. Nagrodę odebrała uroczyście pani prezes ZUS Aleksandra Wiktorow.

System ZUS obsługuje ok. 20 mln ubezpieczonych, jego wdrożenie było konieczne do przeprowadzenia w Polsce reformy systemu emerytalnego. Jednak były z tym ogromne kłopoty - usterki w komputerowej identyfikacji ubezpieczonych nie pozwalały np. na zakładanie indywidualnych kont w ZUS i przekazywanie składek do funduszy emerytalnych.

Za nieprawidłowości przy komputeryzacji ZUS prokuratura złożyła do sądu akty oskarżenia przeciwko Stanisławowi Alotowi, byłemu prezesowi ZUS, i Ewie Lewickiej, byłej pełnomocnik rządu ds. reformy zabezpieczenia społecznego. Sprawy są w toku.