Kampania 16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet

Zwykle jest cicho. A nawet, jak słychać wrzaski, sąsiedzi udają, że jest cicho. Od piątku w całej Polsce przez 16 dni znani ludzie, organizacje, psychologowie będą głośno mówić ?nie? wobec przemocy wobec kobiet

Kampania 16 dni zaczyna się co roku 25 listopada, w Międzynarodowy Dzień przeciwko Przemocy wobec Kobiet. W Polsce wciąż wiele kobiet przeżywa to, co autorka tego wpisu w internecie:

"Nie wiem, jak nazwać to, co się czasem dzieje u nas w domu, czy to już jest przemoc? Mój mąż lubi sobie wypić, ale nie mogę powiedzieć, że jest alkoholikiem. Przy gościach z reguły jest dla mnie miły. Jak goście wyjdą, zaczyna się czepiać. Raz wyrzucił na mnie kubeł ze śmieciami i tłukł mi go na głowie (plastikowy nic mi się nie stało), drugi raz rzucił coś w stół, krzesło, podłogę, zniszczył kawałek mebla. Zawsze mówi, że ja go prowokuję. Jestem w ciąży. W sumie to nigdy nie stała mi się krzywda. Z reguły mnie mocno popycha i rzuca we mnie czymś stosunkowo lekkim".

Kalina Wojciechowska ze stowarzyszenia Pinezka, które współpracuje z zamkniętym forum "Przemoc w rodzinie": - Osoba, która sama przez to nie przeszła, dziwi się: jesteś taka głupia, żeby pozwalać się katować? Ja dopiero po rozmowach z maltretowanymi kobietami zaczęłam rozumieć, że ucieczka to początek przywracania własnej godności.

W trakcie kampanii głos zabiorą kobiety, które zabiły mężów przez lata torturujących je, a teraz odsiadują wyroki. Wezmą udział w szóstym Trybunale ds. Przemocy wobec Kobiet organizowanym przez stowarzyszenie Centrum Praw Kobiet.

Dwa lata temu trybunał pokazywany był w TVP - o przemocy opowiadały siostry, córki lub matki, których krewne zostały zabite przez partnerów, bo ani policja, ani sąsiedzi, ani pomoc społeczna nie zareagowały.

CPK chce przekonać polityków do dalszej pracy nad ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Teraz w myśl prawa tylko sąd może zakazać oprawcy zbliżania się do pokrzywdzonych. CPK chce, żeby mógł to zrobić już interweniujący policjant. W Austrii policja może zabronić zbliżania się do pokrzywdzonych na 10 dni. Mają wtedy czas na złożenie pozwu w sądzie.

Kampania kończy się 10 grudnia - w Światowy Dzień Praw Człowieka. W Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Katowicach i Głogowie odbędą się akcje uliczne, darmowe warsztaty prawne, psychologiczne, samoobrony WenDo oraz targi organizacji kobiecych. Od 1991 r. w kampanii wzięło udział prawie 2 tys. stowarzyszeń ze 130 krajów.

Szukasz pomocy? Dzwoń: Niebieska Linia, czyli Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy: 0-801 12 00 02. Program kampanii 16 dni: www.oska.org.pl