Z kamerą wśród bezkręgowców

Znany przyrodnik sir David Attenborough rozpoczął prowadzenie nowego fascynującego programu ?Undergrowth" o życiu zwierząt. W środę w stacji BBC odbyła się jego premiera.

Superczułe kamery, nowoczesne technologie wykorzystywania dźwięku i wspaniałe zbliżenia pozwoliły uczonym podsłuchać i zobaczyć, jak porozumiewają się między sobą bezkręgowce. Okazało się np., że gąsienice niektórych motyli wydają specjalne dźwięki, którymi potrafią oszukać mrówki. Ogłupione owady traktują gąsienicę jak swoją własną larwę i zanoszą do mrowiska. Tam jest ona karmiona i czyszczona przez dwa lata, zanim ostatecznie przekształci się w motyla i wyleci z mrówczego gniazda.

Rozpoznawać dźwięki nauczyły się także pasożytnicze osy, które składają w gąsienicach jaja. Aby dostać się do leżącej wewnątrz mrowiska gąsienicy, osy wlatują do mrowiska i rozpylają specjalną substancję, która powoduje, że mrówki zaczynają walczyć między sobą. W ogólnym zamieszaniu osa dopada gąsienicę.

Sfotografowanie tego wszystkiego to jedno, ale dokładne nagranie dźwięków wydawanych w tym czasie przez zwierzęta jest absolutnym przełomem w poznawaniu świata bezkręgowców. Uczeni już przeprowadzili pierwsze doświadczenia na mrówkach, puszczając im gąsienicowe śpiewy. Mrówki były bardzo zainteresowane i próbowały zabrać ze sobą mininadajnik.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem współczesnych możliwości techniki - mówił podczas premiery sir Attenborough. - Kiedyś, by przyjrzeć się zwierzakowi z bliska, trzeba było skierować na niego światło. To płoszyło wiele z nich i powodowało, że przestawały zachowywać się naturalnie - opowiadał przyrodnik. - Teraz mamy taki sprzęt, że możemy prawie całkiem zrezygnować ze światła, a cieniutkie soczewki pozwalają zobaczyć rzeczy, które u każdego miłośnika przyrody spowodują zawrót głowy - zachwycał się Attenborough.