Hotel Europejski do remontu

W Warszawie za kilka lat pojawi się kolejny luksusowy hotel. Nie będzie to nowy obiekt tylko gruntownie zmodernizowany 150-letni Hotel Europejski

Wartą 35-50 mln euro inwestycję zapowiedział wczoraj nowy właściciel obiektu - spółka Hotel Europejski SA (HESA). Na początku września tego roku przejęła ona budynek od giełdowego Orbisu, który odbudował go po wojnie. Europejski to najstarszy istniejący hotel w stolicy. Przed wojną należał do spółki HESA. Ma ona 30 udziałowców, m.in. arystokratyczną rodzinę Czetwertyńskich. Spółka i jej akcje na początku roku były warte 34,5 mln zł. O zwrot Europejskiego HESA walczyła w sądach z Orbisem przez 14 lat. Wszystkie procesy wygrała.

Remont Europejskiego ma trwać cztery lata. Przez ten czas będzie zamknięty dla gości, ale część pomieszczeń na kilka lat wynajmą biura. - To będzie luksusowy hotel. Chcemy zrobić coś ładnego w stylu XIX w. z nowoczesnymi elementami - mówił wczoraj Loic Guibourge, prezes HESA.

Pieniądze na inwestycję mają wyłożyć banki i światowe sieci hotelowe. Wstępne zainteresowanie wyraził m.in. Starwood, który zarządza siecią Sheraton oraz hotelarze z USA i Francji.

Zdaniem specjalistów z branży inwestycja ma duże szanse na sukces, bo hotel znajduje się przy historycznym Trakcie Królewskim. Nie będzie to jednak łatwe, bo konkurencja w Warszawie na rynku usług hotelarskich jest poważna.