Festiwal Etiuda & Anima w Krakowie

Po 11 latach krakowski festiwal Etiuda zmienił nazwę i formułę - wyłonił się z niego drugi festiwal, poświęcony światowej animacji

Tegoroczne wydanie imprezy, które odbędzie się w Krakowie w dniach 18-24 listopada, nosi nazwę: XII Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Etiuda & Anima". Są to dwa konkursy. Tak jak to było do tej pory konkurs etiud studenckich i po raz pierwszy konkurs filmów animowanych. Ten drugi otwarty jest nie tylko dla uczniów, ale także dla mistrzów kina animowanego.

Etiudy studenckie oceniać będzie jury pod przewodnictwem znanego słowackiego reżysera Martina Sulika, na czele konkursu animacji stanie prof. Jerzy Kucia, znakomity krakowski reżyser i pedagog. Konkursowe animacje wybrano z 450 filmów nadesłanych niemal z całego świata, studenckie etiudy - z ponad 300.

Podczas inauguracji festiwalu zostanie wręczona nagroda Specjalny Złoty Dinozaur dla wybitnego artysty łączącego własną twórczość z pracą pedagogiczną. W tym roku otrzyma ją uczący w Kassel jeden z najoryginalniejszych twórców współczesnej animacji - Paul Driessen z Holandii. Odbędzie się retrospektywa jego filmów, a także pokaz prac jego uczniów. Motywem przewodnim licznych imprez towarzyszących jest animacja i literatura. Giannalberto Bendazzi, włoski historyk i krytyk animacji, juror krakowskiego festiwalu, przedstawi swoją listę "dziesięciu najlepszych filmów animowanych inspirowanych literaturą". Swoje najlepsze filmy pokażą inni jurorzy - Martin Sulik i Paweł Kędzierski. Odbędą się retrospektywy fińskiej i węgierskiej animacji, a także noc animowanych wideoklipów oraz etiud zrealizowanych w polskich szkołach w latach 2001-05. Dojdzie też do dyskusji "Sytuacja polskiej animacji na tle kondycji animacji wschodnioeuropejskiej ostatnich lat". W sumie - blisko 400 filmów w ciągu siedmiu dni.