Niemcy: Gauck o roszczeniach wobec Polaków

Prezes niemieckiego stowarzyszenia "Przeciw zapomnieniu - na rzecz Demokracji" uważa, że Polacy nie muszą bać się roszczeń ze strony Niemców. Wywiad z Joachimem Gauckiem, wieloletnim szefem urzędu do spraw akt tajnej policji STASI przeprowadziła rozgłośnia Deutsche Welle.

Według badań Instytutu badań opinii Allensbach, 61 procent Polaków sądzi, że Niemcy kiedyś zażądają ziem na wschodzie lub odszkodowań za pozostawione mienie. Joachim Gauck uznał te obawy za groteskowe, a winą za podsycanie lęków obciążył polskie media.

Wyznał, że podziwia polską mentalność i umiłowanie wolności, ale - jak stwierdził - czasem Polakom brakuje krytycznego dystansu. Przypomniał, że nawet Związek Wypędzonych odrzuca "głupie skargi" ze strony Pruskiego Powiernictwa.

Wcześniej, nawiązując do niemieckich rozliczeń z własną historią, Gauck powiedział, że nie widzi niebezpieczeństwa we wspominaniu przez Niemców cierpień spowodowanych nalotami czy wypędzeniem. "Nie wszyscy Polacy wiedzą, że Niemcy 30 lat intensywnie mówili o swych winach i są krytyczni wobec własnego narodu" - podkreślił.