Nowa Platforma od nowego roku

Władze PO stworzyły specgrupę, która przygotowuje reformę struktur i ofensywę propagandową partii. - Od nowego roku będzie nowa Platforma - zapowiada koordynujący prace zespołu poseł Janusz Palikot

Zespół tworzą m.in. fachowcy od marketingu politycznego i mediów, politolodzy oraz socjologowie. Mają jeden cel: uczynić z PO najsilniejszą partię w kraju.

Kto wchodzi w skład specgrupy? - Na razie nie chcę o tym mówić - odpowiada Palikot, jeden z najbogatszych Polaków, właściciel Polmosu Lublin i główny udziałowiec tygodnika "Ozon".

Jak udało nam się ustalić, jednym z liderów zespołu jest socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Paweł Śpiewak, poseł PO. Do grupy wszedł też m.in. poseł Sławomir Nowak, b. członek zarządu Radia Gdańsk, jeden z najbliższych współpracowników Donalda Tuska.

Specgrupa przeanalizuje przyczyny traumatycznej dla PO porażki wyborczej i wyciągnie wnioski z błędów w kampanii - np. jak to się stało, że Platforma przegrała z PiS mimo korzystnych wyników w sondażach.

Później ma stworzyć nową strategię partii dopasowaną do sytuacji, w jakiej się znalazła po wyborach. Wszystko po to, by pozyskać nowych wyborców, m.in. w małych miasteczkach i na wsiach, gdzie PO z kretesem przegrała.

- Nie stać nas na kolejną klęskę w wyborach parlamentarnych, szykują się wybory samorządowe - mówi Palikot. - Musimy zreformować struktury partii, zdynamizować jej działanie w terenie. Nie jesteśmy już tym samym ugrupowaniem co kilka miesięcy temu. W poprzedniej kadencji mieliśmy 65 posłów, teraz - 133.

Grupa przygotuje też ofensywę propagandową PO. - Od nowego roku to będzie nowa Platforma - zapowiada Palikot.

Ekspansja będzie możliwa m.in. dzięki temu, że PO - tak jak inne ugrupowania, które w wyborach przekroczyły 3-proc. próg poparcia - dostanie dotację z budżetu państwa. Wcześniej się przed tym broniła. - Dzięki temu sfinansujemy działania w terenie - mówi jeden z posłów.

Platforma wzorem brytyjskiej Partii Konserwatywnej rozważa stworzenie etatów dla działaczy w powiatach i wydawanie biuletynu, który ma docierać do wszystkich mieszkańców.