Walka z nienawiścią. www.rasizm.pl

W rocznicę urządzonej przez nazistów Nocy Kryształowej co rok świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Dziś największym rasistowskim forum na świecie jest internet

Na całym świecie z rasizmem w internecie walczą wolontariusze pozarządowych organizacji. Przypomina to odcinanie odrastających głów hydrze: udaje się usunąć stronę z jednego portalu - odradza się na innym.

Jedną z organizacji, która w Polsce zajmuje się tropieniem rasistowskich stron, jest stowarzyszenie Nigdy Więcej. - Zwracamy się do właściciela lub administratora serwera z prośbą o usunięcie strony. Najczęściej nie wie, że coś takiego jest na jego serwerze, i bez problemu usuwa. Strona przenosi się za granicę. Ale działamy w International Network Against Cyber Hate, projekcie, w którym jest wiele organizacji z innych krajów, i dalej oni walczą z tą stroną - mówi Bartłomiej Gutowski z Nigdy Więcej. - Takie portale jak Interia, Onet, Wirtualna Polska nie robią nam problemów. Ale Telekomunikacji Polskiej nie udaje się nam skłonić do usuwania rasistowskich stron. Twierdzi, że skoro z neostrady korzystają klienci, którzy płacą - to mają prawo zamieszczać, co chcą. Mamy też problem z małymi, komercyjnymi portalami, np. osiedlowymi - dodaje Gutowski.

Według międzynarodowych standardów za rasistowskie uważa się wypowiedzi znieważające lub szerzące nienawiść nie tylko do innych ras czy narodowości, ale też do wszelkich mniejszości: religijnych, seksualnych, społecznych.

Gutowski ocenia, że w polskim internecie najwięcej jest antysemityzmu, sporo jest też stron pseudosatanistycznych z elementami rasizmu. - Najczęściej są to strony prywatne lub firmowane przez jakieś małe, efemeryczne organizacje. Oficjalnie działające, jak Młodzież Wszechpolska, Narodowe Odrodzenie Polski czy Obóz Narodowo-Radykalny, balansują na granicy rasistowskich wypowiedzi i trudno udowodnić, że łamią prawo. Za to na stronach młodzieżówki Unii Polityki Realnej pojawiła się zlikwidowana z holenderskiego serweru po interwencji polskiego rządu strona Housewitz obrażająca ofiary Auschwitz.

W ramach akcji "R@cism Delete" stowarzyszeniu Nigdy Więcej udało w ciągu kilku miesięcy zamknąć ponad sto rasistowskich stron. Na stronie www.nigdywiecej.org jest formularz, w którym można wpisać znaleziony w internecie adres strony z rasistowskimi treściami. Działacze stowarzyszenia postarają się doprowadzić do jej likwidacji.