Iran ma pierwszego satelitę

Iran pojawił się w kosmosie. W czwartek Rosjanie umieścili na orbicie pierwszego irańskiego satelitę. Niewykluczone, że potajemnie Rosjanie umieścili na orbicie jeszcze jednego irańskiego satelitę.

Według władz w Teheranie satelita Sina-1 będzie wykorzystywany wyłącznie do celów telekomunikacyjnych i badawczych. Satelita został zbudowany w zakładach Poljot w Omsku na Syberii. W lipcu władze Iranu zapowiadały, że chcą umieścić w kosmosie pięć satelitów, w tym trzy w ciągu trzech najbliższych lat. Irański satelita został wystrzelony z rosyjskiej bazy wojsk kosmicznych w Plesetsku. Agencja Itar-TASS powołując się na anonimowego urzędnika z Plesetska poinformowała, że na pokładzie rosyjskiej rakiety był jeszcze jeden irański satelita o nazwie Mesbah (Latarnia). Służby prasowe rosyjskich wojsk kosmicznych nie chciały skomentować tej informacji.

Ta sama rosyjska rakieta Kosmos-3M wyniosła również na orbitę rosyjskiego wojskowego satelitę Możajec-5, chińskiego China DMC, brytyjskiego Topsat, norweskiego NCube, niemieckiego UVE-1, japońskiego XI-V oraz satelitę SSETI Express, który należy do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Japoński, niemiecki i norweski satelita należą do uniwersytetów i są bardzo małych rozmiarów, np. norweski waży zaledwie 1 kg.