Najlepszym uniwersytetem świata jest Harvard

W rankingu najlepszych szkół sporządzonym przez brytyjski dziennik ?The Times? dominują Amerykanie. W górę idą jednak brytyjskie uniwersytety, szczególnie Cambridge i Oksford

Aż 12 z 20 najlepszych uniwersytetów świata znajduje się w USA, ale do góry pną się dwie najlepsze europejskie uczelnie, brytyjskie Cambridge i Oksford, które znalazły się odpowiednio na trzecim i czwartym miejscu w rankingu. Polepszyła się pozycja także kilku innych brytyjskich uczelni. "The Times" mógł napisać w komentarzu: "Brytyjskie uniwersytety są największymi wygranymi tegorocznego rankingu".

Niestety, żaden polski uniwersytet nie znalazł się w pierwszej dwusetce najlepszych uczelni.

Poza USA najwięcej dobrych szkół jest w Wielkiej Brytanii i Australii, a w Europie kontynentalnej - w Holandii, która wyprzedza Francję i Niemcy. Wszystkie najlepsze szkoły oprócz dwóch znajdują się w USA, Kanadzie, Europie, Australii i Azji. Z Afryki nie znalazła się na liście żadna, a z Ameryki Łacińskiej - jedna z Meksyku i jedna z Brazylii. Nie ma też żadnej szkoły z Europy Środkowej.

Klasyfikacja "The Times" to jeden z dwóch najpoważniejszych światowych rankingów, na wyniki którego co roku czekają z zapartym tchem najlepsze uniwersytety. Drugi sporządza uniwersytet w Szanghaju.

"Times" sporządza swój ranking na podstawie sondażu przeprowadzanego wśród ponad 2 tys. naukowców z całego świata. Uwzględnia też liczbę cytowań prac naukowych z poszczególnych uniwersytetów, liczbę studentów przypadających na jednego pracownika i liczbę studentów i pracowników z zagranicy. W tym roku uwzględniono też preferencje pracodawców z międzynarodowych firm dotyczące zatrudniania absolwentów.

Według chińskiego rankingu na świecie jeszcze bardziej dominują Amerykanie. Tam w pierwszej dwudziestce spoza USA zmieściły się Cambridge (2) i Oksford (10) oraz uniwersytet w Tokio (20). Pierwszy jest Harvard.

Autorzy szanghajskiego rankingu stosują nieco inne kryteria niż "Times", koncentrując się bardziej na osiągnięciach naukowych pracowników i absolwentów. Biorą pod uwagę liczbę zdobytych Nagród Nobla, publikacji w renomowanych pismach i liczbę cytowanych prac z danego uniwersytetu. To wszystko dzielone jest przez liczbę pracowników badanej uczelni.

Na tej liście uwzględniającej 500 najlepszych uczelni zmieściły się trzy polskie. Między miejscem 301 a 400 (w tym przedziale nie ustalano już szczegółowej kolejności) są Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, a w ostatniej setce -Uniwersytet Wrocławski.

Ranking uczelni w 2005 r. "The Times"

(w nawiasie miejsce z 2004 r.)

1. (1) Harvard University (USA)

2. (3) Massachusetts Institute of Technology (USA)

3. (6) Cambridge University (Wielka Brytania)

4. (5) Oxford University (Wielka Brytania)

5. (7) Stanford University (USA)

6. (2) University of California w Berkeley (USA)

7. (8) Yale University (USA)

8. (4) California Institute of Technology (USA)

9. (9) Princeton University (USA)

10. (27) Ecole Polytechnique (Francja)

11. (52) Duke University (USA)

11. (11) London School of Economics (Wielka Brytania)

13. (14) Imperial College London (Wielka Brytania)

14. (23) Cornell University (USA)

15. (17) Uniwersytet Pekiński (Chiny)

16. (12) Uniwersytet w Tokio (Japonia)

17. (20) University of California w San Francisco (USA)

17. (13) University of Chicago (USA)

19. (22) Melbourne University (Australia)

20. (19) Columbia University (USA)

źródło: afp

Cały ranking "The Times" będzie od poniedziałku na stronie internetowej: www.thes.co.uk. Ranking Uniwersytetu Szanghajskiego jest na stronie: http://ed.sjtu.edu.cn