Lech Kaczyński - nowy prezydent wszystkich Polaków

Urodził się w 1949 r. w Warszawie. Jako dziecko razem z bratem bliźniakiem Jarosławem zagrali główne role w filmie ?O dwóch takich co ukradli księżyc".

Po studiach prawniczych (Uniwersytet Warszawski) zaczął pracę na Uniwersytecie Gdańskim. Doszedł do stopnia profesora, specjalizuje się w prawie pracy.

Uczestnik antykomunistycznej opozycji. Od 1977 r. współpracował z KOR, później z Wolnymi Związkami Zawodowymi. W Sierpniu '80 został doradcą gdańskiego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Był delegatem na I Zjazd "Solidarności". W stanie wojennym internowany. Po zwolnieniu wrócił do działalności związkowej. W 1990 r. został I wiceprzewodniczącym "Solidarności".

Brał udział w obradach Okrągłego Stołu. W czerwcu 1989 r. został senatorem. Później posłem - z listy Porozumienia Centrum. W 1991 r. był szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego w kancelarii prezydenta Wałęsy. Od 1992 do 1995 prezes NIK.

W 1995 r. kandydował na prezydenta, ale się wycofał: w sondażach miał poparcie około 1 proc. Polaków.

W czerwcu 2000 r. został ministrem sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka. W 2001 r. razem z bratem Jarosławem założył Prawo i Sprawiedliwość. Był prezesem partii, teraz jest honorowym prezesem. Już zapowiedział rezygnację.

We wrześniu 2001 r. został znowu posłem. Nie na długo, bo jesienią 2002 r. wygrał wybory na prezydenta Warszawy i opuścił Sejm. Teraz opuści ratusz.

Jego żona Maria jest ekonomistką. Mają córkę i wnuczkę.