Scjentolog rekordzistą

Aż na 65 języków przełożono książki założyciela Kościoła scjentologicznego Lafayetta Ronalda Hubbarda. Na targach książki we Frankfurcie nad Menem autorzy Księgi rekordów Guinnessa ogłosili wczoraj, że jest on nowym rekordzistą w tej kategorii.

Tuż za nim uplasowała się Jane K. Rowling, autorka "Harry'ego Pottera" - doliczono się przekładów jej książek na 63 języki. Poprzedni rekord z 1997 roku należał do amerykańskiego pisarza Sidneya Sheldona, którego powieści tłumaczono na 51 języków.

Najważniejszym dziełem zmarłego w 1986 roku Hubbarda jest "Dianetyka: Współczesna wiedza o zdrowiu psychicznym" (1959) nazywana też "biblią" scjentologów. Oprócz kilkunastu książek rozwijających ideologię scjentologiczną, w tym poradników (tłumaczonych m.in. na azerski i nepalski), Hubbard miał na koncie także powieści s.f. (m.in. "Bitwa o Ziemię" z 1986 roku, która ukazała się na całym świecie w 8,5 mln egz.). Kościół scjentologiczny, który rozwinął się na naukach Hubbarda, jest zakazany m.in. w Niemczech, Francji i Grecji, gdzie uznano go za sektę działającą na szkodę swych członków. Dozwolony jest w USA.