Jan Paweł II na witraże

Proboszczowie już zamawiają witraże z nowym świętym - Janem Pawłem II

W łódzkiej parafii Zmartwychwstania Pańskiego zamontowano nowy witraż. Na witrażu papież-Polak i napis: "Święty Jan Paweł II". - Trochę się nad tym zastanawialiśmy z proboszczem - mówi ks. Tadeusz Żurawski, który zrobił witraż. - W końcu uznaliśmy, że przecież i tak wszyscy uznajemy Jana Pawła II za świętego. Pewnie niedługo zapadnie stosowna decyzja. Gdybyśmy nie zrobili tego napisu, to trzeba by później przerabiać witraż, a to dość trudna i kosztowna sprawa.

- Bardzo roztropnie zrobili - ocenia ks. Zbigniew Tracz, notariusz łódzkiej kurii.

W tym roku motyw papieski na witrażach pojawia się coraz częściej. - Każdy proboszcz w nowym kościele chce mieć przynajmniej jedno okno z podobizną Jana Pawła II - mówi ks. Żurawski. Damian Szyszka, witrażysta z Pszczyny, potwierdza: - To ostatnio najpopularniejszy temat. Też z proboszczami zastanawialiśmy się, jak rozwiązać sprawę świętości. Niektórzy chcieli, żebym robił aureolę. Ostatecznie zostawialiśmy na nią miejsce.

Jaki jest witraż papieski? Jan Paweł II z reguły na nim stoi. Ma na sobie papieską szatę. Obowiązkowe są też krzyż, mitra i paliusz. Prawą ręką zwykle wykonuje gest pozdrowienia lub błogosławieństwa.