Unia płaci za ekologię

Aż 690 mln euro dostaniemy z Unii na inwestycje w ochronę środowiska. Pieniądze pójdą na takie projekty jak np. oczyszczalnie ścieków

W piątek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podał listę 22 miast, które mają szanse na unijne pieniądze na ekologię. Te miasta podpisały umowy na wykorzystanie unijnych pieniędzy z Funduszu Spójności na budowę m.in. oczyszczalni ścieków. W sumie wartość ekoinwestycji to ponad 1 mld euro. Aż 690 mln euro z tych pieniędzy to unijne dotacje.

Wśród miast, które na pewno skorzystają z pieniędzy z Brukseli, znalazły się m.in. Wrocław, Łódź i Starachowice. Ich projekty zaakceptowała Komisja Europejska pod koniec ub.r.

W tym roku Fundusz przekazał do Brukseli 34 następne projekty dotyczące uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w Polsce. Aż 22 z nich to nowe wnioski, 12 - to poprawione wnioski odesłane do zmian przez Unię.

Na razie Polsce tylko w niewielkim stopniu udaje się wykorzystać unijne pieniądze z Funduszu Spójności. W sumie w latach 2004-06 do wzięcia na cele ekologiczne w ramach tego Funduszu jest ponad 12 mld euro z Brukseli.