Odkrywanie tajemnic komiksu w Łodzi

Czy wciąż można mówić o dynamicznym rozkwicie polskiego rynku komiksu? Przekonamy się o tym w czasie rozpoczynającego się dziś w Łodzi 16. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu

W Łódzkim Domu Kultury, gdzie tradycyjnie odbywa się najważniejszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej komiksowy festiwal, będzie można spotkać czołowych polskich rysowników i scenarzystów: Marka Raczkowskiego, Krzysztofa Gawronkiewicza i Grzegorza Janusza, Michała "Śledzia" Śledzińskiego, Tadeusza Baranowskiego i wielu innych. Będą też goście z zagranicy. Interesująco zapowiada się spotkanie z parą włoskich autorów Gianlucą Paniello i Elisabetą Melaranci, którzy współtworzą "W.i.t.c.h.", słynny na cały świat magazyn dla dziewcząt (w Polsce jego sprzedaż sięga 90 tys. egzemplarzy). Tajniki warsztatu zdradzą także Belg Yvan Delporte, scenarzysta m.in. "Smerfów", oraz Gilles Lepore, szwajcarski awangardzista komiksu.

Na festiwalu jest również miejsce dla komiksowych obrzeży kultury. Ciekawie zapowiadają się spotkania z autorami dynamicznie rozwijającego się polskiego komiksu historycznego - do Łodzi przyjadą twórcy "Solidarności - 25 lat" i antologii "Epizody z Powstania Warszawskiego". Na spotkaniu z autorami gry komputerowej "The Witcher" będzie się można przekonać, czy gierczana adaptacja książek Andrzeja Sapkowskiego o wiedźminie spełni oczekiwania, które kiedyś zawiódł komiks Bogusława Polcha. Walory będącej już na ukończeniu inspirowanej komiksami Janusza Christy animacji "Kajko i Kokosz" zaprezentują autorzy z wrocławskiego studia Virtual Magic. Najwięcej atrakcji czeka na odwiedzających MFK w sobotę. Tego dnia wieczorem ogłoszone zostaną wyniki konkursu, na który napłynęło ponad 100 prac z Polski, Niemiec, Rosji i Czech.

więcej informacji: www.festiwalkomiksu.prv.pl