USG na WWW. Sprzęt medyczny przez internet

Ruszył internetowy pchli targ urządzeń medycznych. Szpitale, przychodnie i lekarze mogą na nim kupić i sprzedać wszystko co potrzebne do leczenia

- To pierwsza taka platforma w Polsce - cieszy się Rafał Naszczyński z firmy ACCMED, która na co dzień zajmuje się doradztwem i obsługą firm medycznych, a teraz stworzyła giełdę sprzętu. Aby kupić lub sprzedać na niej używany czy nowy sprzęt medyczny, wystarczy wejść na stronę www.platformed.pl i się zarejestrować. Klikamy np. na ramkę sprzedaż i już możemy wystawić zagracające szpital urządzenie. - To fajny pomysł, bardzo praktyczny - ocenia Janusz Siemaszko, dyrektor ginekologiczno-położniczego szpitala w Warszawie. - Z kupowaniem co prawda szpitale mogą mieć problem, bowiem zazwyczaj wszystko musimy nabywać w drodze przetargu, ale można coś sprzedać - dodaje (szpitale, kupując sprzęt powyżej 6 tys. euro, muszą ogłosić przetarg).

- Chciałem kiedyś sprzedać kotły ze szpitalnej pralni. Trzy lata szukaliśmy chętnych, aż w końcu musieliśmy oddać je na złom - mówi Siemaszko. - Może na takiej giełdzie znaleźlibyśmy chętnego - dodaje.

- Kupowanie tu nie wchodzi w grę - mówi natomiast Jan Sawicz, dyr. ds. ekonomicznych poznańskiego szpitala miejskiego. - Kupujemy tylko nowe urządzenia. Kiedyś kupiłem używaną kopiarkę i do tej pory mam z nią kłopoty. Poza tym muszę obejrzeć, dotknąć tego, za co płacę.

Organizatorzy platformy zapewniają, że czuwają, aby nikt nie został oszukany. - Jeśli np. lekarz będzie chciał sprzedać bardzo stare USG, które nie powinno działać, to nie umieścimy oferty na stronie - tłumaczy Naszczyński.

Kupujący mogą też na stronie poradzić się specjalisty, czy sprzęt warto kupić. Platforma tak jak porada jest bezpłatna. Wczoraj na internetowym pchlim targu było kilkanaście ofert sprzedaży, nikt na razie nie zgłosił chęci zakupu.