Wyłączenie Polski z loterii nastąpiło w momencie, gdy rządy Polski i USA pracują nad wprowadzaniem w życie tzw. mapy drogowej, która ma zakończyć się zniesieniem wymogu wiz turystycznych dla naszych obywateli. W sprawie wiz imigracyjnych oba rządy nigdy nie prowadziły jednak żadnych negocjacji.
- W loterii chodzi o wizy imigracyjne, a nie turystyczne. Ci ludzie przeprowadzają się tu na stałe. Czy Polsce naprawdę tak zależy, by opuszczali ją na zawsze najbardziej dynamiczni, wykształceni ludzie? - mówi "Gazecie" urzędnik zajmujący się stosunkami Polski i USA.
Program loterii wizowej został utworzony w 1990 r. przez Kongres, by społeczeństwo amerykańskie wzbogacić o ludzi z krajów, z których do USA trafia mało imigrantów.
W loterii rozlosowuje się 50 tys. wiz pozwalających na stały pobyt w Ameryce i legalną pracę. W ub. roku ubiegało się o nie 5,9 mln ludzi z całego świata. Polacy wylosowali 3416 wiz. Głównie byli to ludzie przebywający już w USA lub starający się o emigrację z powodów rodzinnych.
Co rok Departament Stanu sprawdza, ilu obywateli danego kraju wyemigrowało do USA, dodaje liczby z ostatnich pięciu lat, i z listy krajów dopuszczonych do loterii wyłącza te kraje, z których w ciągu ostatnich pięciu lat wyemigrowało do USA więcej niż 50 tys. ludzi. W tym roku z Europy, oprócz Polski, wyłączono także obywateli Wlk. Brytanii i Rosji.
Z innych kontynentów na udział w loterii nie mają co liczyć obywatele takich państw, jak: Meksyk, Salwador, Haiti i Indie. Z loterii wyłączone są też te kraje, które tak jak Polska od lat ubiegają się o włączenie do bezwizowego ruchu turystycznego - Korea Płd. i Filipiny.
Departament Stanu zapewnia, że układanie listy krajów włączonych do loterii nie jest decyzją polityczną, lecz robi to komputer liczący dane statystyczne.
W USA mieszkają miliony Polaków, z których wielu ściąga do USA - legalnie - swoje najbliższe rodziny. Wraz z wysoką liczbą wiz wylosowanych w ostatnich loteriach spowodowało to, że Polska znalazła się w czołówce legalnej imigracji do USA, co z kolei spowodowało, że wypadła z loterii wizowej.
Polska już kilka razy była w przeszłości wyłączana z loterii, m.in. w 1997 roku. W przyszłym roku Polacy niemal na pewno będą mogli ponownie ubiegać się o wizy z loterii.
- W tym programie wizowym z zasady chodzi o to, by dać szansę na wizy imigracyjne ludziom z krajów, które nie są tak uprzywilejowane jak inne, jeśli chodzi o statystyki imigracyjne. Dla nich stworzono loterię - mówił w czwartek Adam Ereli, rzecznik Departamentu Stanu.