Wybory: programy mało internetowe

Czy na oficjalnych stronach WWW partii można poznać ich programy wyborcze?

"Jeśli nie ma cię w internecie, to znaczy że nie istniejesz". Jeśli to powiedzenie można odnieść do programów wyborczych, to lider PiS ma rację. Poszukując tych dokumentów przejrzeliśmy strony internetowe ośmiu prowadzących w sondażach partii. Wyniki poszukiwań (i linki do samych programów) poniżej, w kolejności alfabetycznej według nazw partii.

Liga Polskich Rodzin

W serwisie LPR program wyborczy partii jest dostępny z głównego menu. Oprócz wersji opublikowanej na stronie WWW dostępny jest też plik .pdf z tą samą zawartością. Do odczytania tego ostatniego potrzebna jest instalacja dodatkowego programu (na stronie LPR brakuje informacji na ten temat).

Partia Demokratyczna - demokraci.pl

Link do programu PD jest zawarty w głównym menu ich strony internetowej . Z programem można zapoznać się na dwa sposoby:

- czytając 17 stron-podrozdziałów poświęconych poszczególnym kwestiom

- pobierając "ważącą" ponad 800KB, wściekle pomarańczową ulotkę w formacie .pdf, która prezentuje najważniejsze punkty programu (na stronie brakuje informacji o konieczności posiadania przeglądarki plików .pdf).

Samoobrona

W natłoku informacji, którymi bombarduje odwiedzających strona Samoobrony trudno wyłowić program wyborczy partii. Główne menu zawiera co prawda pozycję "Program", ale przenosi ona do listy kilkudziesięciu różnych artykułów (m.in. "Do bezrobotnych", "Co to jest "rafa Leppera"?" itd.) Brakuje jasnego wyróżnienia, który z dokumentów to właściwy program.

Prawa kolumna serwisu Samoobrony zawiera listę graficznych odnośników, z których jeden opisano jako "Program Społeczno-Gospodarczy Samoobrony". Kliknięcie na niego prowadzi na stronę z poszukiwanym przez nas programem .

Platforma Obywatelska

W głównym menu nawigacyjnym serwisu PO widnieje obiecująca pozycja "Program". Niestety, kliknięcie przywołuje tylko ogólnikową deklarację, że "Platforma Obywatelska zamierza po wyborach parlamentarnych rozpocząć realizację swojego program wyborczego" (pisownia oryginalna). Poniżej znajduje się odesłanie do strony Jana Rokity, na której ma znajdować się pełen program.

Z kolei na stronie "Premiera z Krakowa" znajduje się sekcja "Dla Polski", która prawdopodobnie zawiera program wyborczy PO (brak jasnej informacji na ten temat). "Dla Polski" to 14 podstron-rozdziałów poświęconych poszczególnym dziedzinom. Niestety, kliknięcie na odnośnik "Polityka zagraniczna" przywołuje znany wszystkim internautom błąd 404 (nie ma takiej strony).

Polskie Stronnictwo Ludowe

Na głównej stronie serwisu PSL nie ma programu wyborczego partii. Obiecujący link "Dokumenty programowe" prowadzi do w większości archiwalnych publikacji. Aby dotrzeć do właściwego programu, trzeba kliknąć w graficzny odnośnik "Wybory parlamentarne 2005", który kieruje do serwisu wyborczego. Dopiero w nim znajdziemy interesujący nas dokument .

Prawo i Sprawiedliwość

Ze strony internetowej PiS można ściągnąć 144-stronicowy program wyborczy partii . Dosyć łatwo go znaleźć - link do dokumentu umieszczono w głównym menu serwisu wyborczego. Dokument "waży" prawie 900KB, co może stanowić poważne utrudnienie dla internautów korzystających z modemów - czas pobierania wynosi ponad 2 minuty. Program opublikowano w formie pliku .pdf. Na stronie PiS brakuje informacji o konieczności zainstalowania dodatkowego oprogramowania.

Socjaldemokracja Polska

Program wyborczy jest dla SdPl najważniejszy - taki wniosek można wysnuć po zapoznaniu się ze stroną partii . Link do niego jest wyeksponowany na pierwszej pozycji menu. Dokument opublikowano jedynie w formacie .pdf. Pomimo to ma on akceptowalny dla korzystających z modemu internautów rozmiar (122 KB). Niestety, mała waga to cena, jaką płacimy za skrótowość - 10 stron, które dostajemy od SdPl to jedynie "najważniejsze kwestie". Brakuje informacji, gdzie szukać pełnego programu.

Plusem jest link umożliwiający pobranie niezbędnej przeglądarki plików .pdf.

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Stronie internetowej SLD można zarzucić brak logiki. Widoczny na środku menu odnośnik "Program" nie prowadzi do programu, a do listy 11 dokumentów, w większości pochodzących z lat 1999-2004. Najnowsza publikacja to "Manifest wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej", będący odezwą do wyborców. Właściwy program SLD kryje się pod równie długim co niezrozumiałym tytułem "Sprawiedliwość Społeczna i Praca Programowa Deklaracja Wyborcza Sojuszu Lewicy Demokratycznej w wyborach 2005 r." (pisownia oryginału).

Ciekawostką jest możliwość napisania e-maila do programu (adres to: program@sld.org.pl), dostępna poprzez formularz kontaktowy na stronie.