Dzień prostaty

Dziś po raz pierwszy w historii z inicjatywy Europejskiego Towarzystwa Urologicznego obchodzimy Europejski Dzień Prostaty

Celem tych obchodów i wiążącej się z nimi kampanii edukacyjnej jest zwiększenie świadomości mieszkańców naszego kontynentu, w tym również Polaków, na temat chorób prostaty. A tych jest coraz więcej.

Według danych Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU) problemy z prostatą ma około 50 proc. mężczyzn po 40. roku życia. Rak prostaty jest pod względem częstości występowania trzecim (po raku płuc i żołądka) nowotworem złośliwym u mężczyzn w Polsce. Tylko w roku 2000 wykryto 4,5 tys. nowych przypadków i odnotowano ponad 3 tys. zgonów z powodu tego schorzenia.

Jak się przed nim chronić? - Na pewno dbać o ogólny stan zdrowia, nie palić, nie pić nadmiernej ilości alkoholu oraz lepiej się odżywiać - apeluje prezes PTU prof. dr hab. Andrzej Borówka. - Ponadto wszyscy mężczyźni, którzy przekroczyli 50. rok życia, powinni raz w roku poddać się prostym badaniom, na podstawie których można ocenić stan prostaty. Mężczyźni, których najbliżsi krewni chorowali na raka prostaty, powinni się zgłaszać na badania już od 40. roku życia.

Więcej o: