Zmarł Henryk Bereska

W niedzielę w Berlinie w wieku 79 lat zmarł Henryk Bereska, wybitny tłumacz literatury polskiej na język niemiecki. Był też wydawcą, poetą i wielkim promotorem polskich pisarzy.

Bereska pochodził ze śląskiej, robotniczej rodziny (urodził się w Szopienicach). W czasie II wojny światowej hitlerowcy zakwalifikowali rodzinę Beresków (mieli polskich i niemieckich przodków) do Volksgruppe III, czyli Ślązaków do zniemczenia. W 1944 r. został kadetem szkoły wojennej Luftwaffe, a w 1945 r. dostał się do amerykańskiej niewoli. Po wojnie zamieszkał w Berlinie wschodnim, tam studiował germanistykę i slawistykę.

Bereska przełożył na niemiecki ponad 100 książek: Andrzejewskiego, Kazimierza Brandysa, Żukrowskiego, Choromańskiego, Iwaszkiewicza, Nałkowską, Lema, Myśliwskiego, Nowaka, Redlińskiego, Zagajewskiego, Kochanowskiego, Wyspiańskiego, Witkacego, Szaniawskiego, Grochowiaka, Mrożka czy Różewicza. Wydał liczne antologie polskich opowiadań, bajek, aforyzmów i dramatów.

W 2002 r. Uniwersytet Wrocławski na 300-lecie istnienia przyznał jemu oraz Karlowi Dedeciusowi doktorat honoris causa. Dostał wiele odznaczeń i nagród w zjednoczonych Niemczech. W maju tego roku Bereska został laureatem pierwszej edycji nagrody Transatlantyk przyznawanej przez Instytut Książki ambasadorom literatury polskiej za granicą.