Haski trybunał łagodniejszy dla Chorwacji

Wydanie generała Ante Gotowiny podejrzanego o zbrodnie przeciwko ludzkości nie będzie warunkiem rozpoczęcia przez Chorwację negocjacji członkowskich z UE - uważa główna prokurator haskiego trybunału

Wydanie generała Ante Gotowiny podejrzanego o zbrodnie przeciwko ludzkości nie będzie warunkiem rozpoczęcia przez Chorwację negocjacji członkowskich z UE - uważa główna prokurator haskiego trybunału ds. zbrodni w byłej Jugosławii. - Tym warunkiem jest współpraca z Międzynarodowym Trybunałem ds. Zbrodni w byłej Jugosławii - stwierdziła Carla del Ponte. Del Ponte dała do zrozumienia, że Chorwaci muszą tylko podpowiedzieć prokuratorom, gdzie generał się ukrywa. Resztę zrobią już siły międzynarodowe.

Wypowiedź del Ponte to spore ułatwienie dla rządu w Zagrzebiu. Do tej pory nie mógł on rozpocząć negocjacji członkowskich z Unią (mimo że gospodarka Chorwacka jest doskonale przygotowana do wejścia do UE), ponieważ wielu polityków domagało się wydania gen. Gotowiny podejrzanego o udział w zbrodniach na Serbach w Krainie w 1995 r.

Generał od dłuższego czasu ukrywa się, ale prokuratorzy z Hagi podejrzewają, że chorwackie władze łatwo mogłyby go znaleźć.