"Impact - Kontakt 2005": Grafika jednoczy świat

Od dziś do soboty - najpierw w Berlinie, a potem w Poznaniu - ponad 200 artystów, kolekcjonerów, krytyków i wykładowców z różnych stron świata dyskutować będzie na temat współczesnej grafiki

To już czwarta edycja odbywających się co dwa lata spotkań. Pierwsza miała miejsce w 1999 roku w Anglii, następne w Finlandii i Republice Południowej Afryki. Tegoroczna po raz pierwszy zorganizowana została w dwóch miastach jednocześnie - rozpocznie się w dziś w Berlinie, a 7 września przeniesie się do Poznania. - Mamy nadzieję na porozumienie ponad podziałami - mówi prof. Mirosław Pawłowski z poznańskiej ASP, która jest obok Universität der Künste w Berlinie głównym organizatorem konferencji.

Sesjom, wykładom, prelekcjom towarzyszyć będą liczne wystawy, m.in. w Muzeum Narodowym, ASP, CK Zamek i kilku ważnych poznańskich galeriach. W muzeum od wczoraj można oglądać dawną grafikę europejską, polską grafikę dwudziestolecia międzywojennego, plakat polski, a także dwie ekspozycje przygotowane przez gości z zagranicy. Pierwsza "Hand in Hand" to prezentacja 20 współczesnych artystów grafików z różnych stron świata wybranych przez prof. Patricię Olynyk z Uniwersytetu w Michigan. Motywem przewodnim jest hasło tegorocznej konferencji - "Kontakt" - rozumiany jako fundament porozumienia międzynarodowego.

Druga zatytułowana "Flying Carpet: Women United in One Work" zainspirowana została przez trzy artystki: Barbarę Bandi, Susane Glauser i Carlę Neis. 165 artystek różnych specjalności pochodzących z 26 krajów o odmiennych kulturach prezentuje swoje prace połączone w gigantyczną jedną formę, co ma symbolizować zjednoczenie.

W czwartek w galerii Ego otwarta zostanie monograficzna wystawa "Life is a Story" znakomitej artystki, profesor poznańskiej ASP Izabeli Gustowskiej, a dzień później w galerii ON Katherine Bull pokaże cykl grafik i rysunków oraz trzygodzinny video performance.