Siedmiu finalistów "Nike"

Już po raz dziewiąty ogłaszamy finalistów Nagrody Literackiej Nike. W tym roku wśród siedmiu finałowych tytułów znalazły się aż trzy książki pisane przez autorów uprawiających reportaż.

W finale Nike znaleźli się klasycy polskiej szkoły reportażu - Hanna Krall i Ryszard Kapuściński, autorzy, którzy od dawna mają trwałe miejsce we współczesnej literaturze polskiej. Trzecia książka reporterska to "My z Jedwabnego" Anny Bikont.

"Wyjście" Tadeusza Różewicza i "Cała w piachu" to dwa tomy poetyckie tegorocznego finału. Tegoroczną listę finalistów zamykają "Goldi" Ewy Kuryluk, intymna historia rodzinna.

Lista finalistów

"My z Jedwabnego" Anna Bikont

Wydawca: Prószyński i S-ka

"Wyjątkowo długa linia" Hanna Krall

Wydawca: Wydawnictwo a5

"Podróże z Herodotem" Ryszard Kapuściński

Wydawca: Znak

"Goldi" Ewa Kuryluk

Wydawca: Twój Styl

"Jadąc do Babadag" Andrzej Stasiuk

Wydawca: Czarne

"Cała w piachu" Dariusz Suska

Wydawca: Czarne

"Wyjście" Tadeusz Różewicz

Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie

Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Celem nagrody jest promocja literatury polskiej ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. Dotyczy tylko autorów żyjących. Zwycięzca wyłaniany jest w trzech etapach. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej wręczenia. Do tego momentu ani laureat, ani finaliści nie znają ostatecznego werdyktu. Fundatorami nagrody Nike jest firma Nicom Consulting i "Gazeta Wyborcza".

Kto w tym roku odbierze statuetkę Nike dłuta Gustawa Zemły i czek na 100 tys. zł, dowiemy się w niedzielę 2 października. Laureata nagrody czytelników ogłosimy na łamach "Gazety" w sobotę 1 października. Uroczystość w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie będzie transmitowana w Programie 2 TVP o godz. 19. Wszystko o Nike - www.gazeta.pl/nike.

W jury Nike 2005 zasiadają: Henryk Bereza (przewodniczący), Lidia Burska, Izabella Cywińska, Andrzej Franaszek, Andrzej Makowiecki, ks. Wacław Oszajca, Tadeusz Sobolewski, Piotr Wierzbicki, Marek Zaleski. Co roku skład jury częściowo się zmienia.

Laureaci Nike

Wiesław Myśliwski "Widnokrąg" (1997)

Czesław Miłosz "Piesek przydrożny" (1998)

Stanisław Barańczak "Chirurgiczna precyzja. Elegie i piosenki z lat 1995-97" (1999)

Tadeusz Różewicz "Matka odchodzi" (2000)

Jerzy Pilch "Pod Mocnym Aniołem" (2001)

Joanna Olczak-Ronikier "W ogrodzie pamięci" (2002)

Jarosław Marek Rymkiewicz "Zachód słońca w Milanówku" (2003)

Wojciech Kuczok "Gnój" (2004)