Co przyniesie nowy rok szkolny?

Nowa matura w technikach Zmiany w ustnym egzaminie maturalnym z polskiego - to największe nowości w tym roku

Choć nowy rok szkolny nie przyniesie wielu nowości, to edukacyjny kalendarz będzie wyjątkowo napięty. Najgorętszymi miesiącami będzie styczeń, kwiecień i maj.

W styczniu rusza zimowa sesja maturalna. Przystąpią do niej maturzyści, którzy oblali majowe egzaminy albo zdobyli kiepskie oceny i chcą je poprawić. Już wiadomo, że do egzaminu szykują się prawdziwe tłumy.

Kwiecień będzie miesiącem próby dla uczniów kończących podstawówki i gimnazja. Czekają ich ogólnopolskie egzaminy - od wyników zależy, czy dostaną się do wymarzonych szkół.

A na początku maja znów zacznie się maturalne zamieszanie. Potrwa prawdopodobnie do jesieni. Ministerstwo Edukacji chce przekonać rektorów, by właśnie wtedy - a nie jak dotąd w wakacje - przyjmowali kandydatów na studia. Rozmowy w tej sprawie zaczną się już w ten weekend podczas spotkania władz uczelni z ministrem.

Kalendarz roku szkolnego

9 - 10 stycznia - zimowa poprawkowa sesja nowej matury

16 - 29 stycznia - ferie w woj. dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim

23 stycznia - 5 lutego - ferie w woj. podlaskim

30 stycznia - 12 lutego - ferie w woj. lubelskim, podkarpackim, pomorskim, śląskim i warmińsko-mazurskim

13 - 26 lutego - ferie w woj. kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim

4 kwietnia - ogólnopolski sprawdzian na koniec szkoły podstawowej

26 kwietnia - część humanistyczna ogólnopolskiego egzaminu dla gimnazjalistów

27 kwietnia - część matematyczno-przyrodnicza egzaminu gimnazjalnego

4 maja - zaczyna się nowa matura.

W tym roku po raz pierwszy zdawać ją będą nie tylko absolwenci liceów, ale i techników. Nowością jest, że w tym samym czasie odbywać będą się i egzaminy ustne, i pisemne (w tym roku ustna matura była w kwietniu). - Nadal obowiązuje zasada, że jednego dnia uczeń nie może zdawać dwóch egzaminów! - przypomina Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Inaczej oceniany będzie ustny egzamin z polskiego. Prezentacja wybranego tematu będzie punktowana równie wysoko jak odpowiedzi na pytania egzaminatorów. Ministerstwo chce w ten sposób wykluczyć przypadki kupowania prezentacji w internecie, wkuwali je na pamięć, recytowali przed komisją, i to wystarczyło, by zaliczyć maturę.

9 - 11 maja - stara matura dla absolwentów liceów dla dorosłych i osób, które oblały egzamin dojrzałości w poprzednich latach. Na egzaminie z języka polskiego będą pisać tradycyjnie wypracowanie. Następnego dnia czeka ich egzamin z wybranego przedmiotu, a potem egzaminy ustne. Oceniać ich będą nauczyciele ze szkoły. Żeby dostać się na studia, starzy maturzyści będą musieli zdawać egzaminy wstępne. MEN planuje, że stara matura matura zniknie całkowicie w 2011 r.

6 czerwca - poprawka sprawdzianu na koniec podstawówki

6 - 7 czerwca - poprawka egzaminu gimnazjalnego

30 czerwca - zakończenie roku szkolnego.

Polskie szkolnictwo ma się