Europa fetuje "Solidarność"

Od dziś "Solidarność" zdominuje przestrzeń Parlamentu Europejskiego. Poświęcone jej plakaty złożą się na wystawę "Oblicza Solidarności - Solid Art".

Wśród autorów 70 plakatów poświęconych "Solidarności" są artyści z Francji, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych i Szwecji. Polskę reprezentuje 44 malarzy i grafików (m.in.: Franciszek Starowieyski, Piotr Młodożeniec, Edward Lutczyn, Andrzej Pągowski, Jerzy Janiszewski). Pokazano także pierwsze strony ośmiu światowych dzienników z sierpnia i września 1980 r. oraz fotografie Erazma Ciołka i Giovanniego Giovannettiego.

Wystawa to część projektu nazwanego "Drogi do Solidarności", oprócz ekspozycji zorganizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego pt. "Wolność przeciw Totalitaryzmom" także w budynku Parlamentu Europejskiego. Od 21 września do 20 października 25 z 70 plakatów będą mogli zobaczyć Hiszpanie w Muzeum Historii Katalonii w Barcelonie.

W dniu otwarcia ekspozycji w budynku Parlamentu Europejskiego odbędzie się koncert Stanisława Drzewieckiego z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Białostockiej. W programie obchodów jubileuszu "S" w Brukseli znajdzie się także m.in.: Konferencja "Idea Solidarności - Zapomniany Fundament Integracji Europejskiej?"; koncert "Droga do wolności" (wystąpią Maanam, Perfect, Myslovitz, T.Love, Zakopower, Rusłana i Belle Perez; Festiwal Polskich Filmów "Sierpień '80" (m.in.: "Człowiek z żelaza", "Ucieczka z kina Wolność", "Pręgi", "Edi", "Wesele"). Podczas koncertu galowego "Dziękujemy Europie" 3 października Lech Wałęsa wręczy odznaczenia m.in.: Helmutowi Kohlowi, Gérardowi Depardieu i Bono. Wystąpi Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.