Lotos kupuje sieć stacji benzynowych Esso

Za ponad ćwierć miliarda złotych Grupa Lotos kupi polską sieć stacji benzynowych Esso - poinformowała pomorska spółka. To początek rozbudowy własnej sieci detalicznej przez koncern.

Do niedawna obecność Lotosu (dawnej Rafinerii Gdańskiej) na rynku detalicznym była minimalna. Dostarczający na krajowy rynek 20 proc. paliw koncern nie posiadał prawie własnych stacji benzynowych. Paliwo sprzedawał głównie zagranicznym sieciom i stacjom prywatnym, które podpisały z Lotosem umowy np. patronackie.

Według analityków taki model był dość ryzykowny, bo nie gwarantował stałej sprzedaży. Nic więc dziwnego, że spółka dokupywała stacje i budowała nowe. Przed transakcją z Exxon Mobil spółka była właścicielem 74 obiektów. Teraz za 278,5 mln Lotos otrzyma 39 stacji i działki pod 14 kolejnych.

Cena jednostkowa za stację - około 6 mln zł - wydaje się dość wysoka. Wybudowanie nowego obiektu wysokiej klasy to wydatek rzędu 1,5-2 mln dol. - Pamiętajmy jednak, że kupiliśmy obiekty klasy premium o świetnych lokalizacjach. Takich, które dziś są praktycznie nie do zdobycia - mówi Marcin Herra, prezes spółki Lotos Paliwa odpowiedzialnej w grupie m.in. za sprzedaż detaliczną.

To niejedyne zalety przejmowanych przez Lotos obiektów. W ubiegłym roku 39 stacji pod znakiem towarowym Esso sprzedało ponad 200 mln litrów paliw. Średnio więc sprzedaż jednej stacji wynosiła około 5,2 mln litrów. To najwięcej wśród wszystkich działających w kraju sieci stacji i 3,5 razy więcej niż średnia krajowa (1,5 mln litrów).

Jak podkreślają przedstawiciele Lotosu, kupione stacje są położone w najbardziej atrakcyjnych dla sprzedawców paliw regionach: aż 20 z nich leży na Mazowszu, Górnym Śląsku i w Wielkopolsce. - Tam sprzedaje się najwięcej paliw w kraju. Nasza sieć była dotychczas tam słabo reprezentowana - mówi Wojciech Kowalczyk, wiceprezes Grupy Lotos.

Exxon Mobil to kolejny koncern, który wycofuje się z polskiego rynku detalicznego. Wcześniej zrobili to Szwedzi, sprzedając norweskiemu Statoilowi stacje pod znakiem towarowym Preem.