Z "Ośmiornicy" do Sejmu przez Samoobronę

Według prokuratury ma na koncie milionowe wyłudzenia, korumpowanie lekarzy, utrudnianie śledztwa. O kim mowa? O kandydacie "Samoobrony" na posła

Grzegorz Klejman w piątek został przedstawiony przez posła Stanisława Łyżwińskiego jako kandydat w okręgu sieradzkim. Kim jest najnowsza zdobycz partii Leppera? Ma 49 lat, w latach 90. razem z Władysławem R. i Markiem B. ps. "Rudy" (świadkiem koronnym w sprawie "łódzkiej ośmiornicy") oszukał kilkadziesiąt firm w całej Polsce na blisko 8 mln zł. Mechanizm był prosty. Klejman zamawiał u dostawców towar na tzw. opóźniony termin płatności i szybko sprzedawał po niższej cenie. Dostawcy nigdy nie dostawali pieniędzy. Wyłudzał żywność, węgiel, sprzęt AGD.

Klejman odpowiada też w innym wątku łódzkiej "ośmiornicy" - według prokuratury płacił lekarzom więziennym, by ułatwili wyjście na wolność "Rudemu" - ten opowiedział o tym, gdy został świadkiem koronnym. Klejmanowi grozi za to kara do ośmiu lat więzienia.

Najnowszy akt oskarżenia trafił do sądu miesiąc temu. Tym razem kandydat Samoobrony odpowie za pomówienie sześciorga prokuratorów (w tym Kazimierza Olejnika, obecnego zastępcę prokuratora generalnego) - Klejman twierdził, że wymuszali od niego zeznania i fałszowali protokoły przesłuchań. Śledztwo tego nie potwierdziło. Za pomówienie grozi mu rok więzienia.

Co o swoim kandydacie mówią władze Samoobrony? Stanisław Łyżwiński, szef partii w Łódzkiem, zapewnia, że o niczym nie wiedział: - Z tym panem spotkałem się może raz. Miał referencje lokalnych działaczy. Gdybym wiedział o "ośmiornicy", nie znalazłby się na liście. Teraz pozostaje nam tylko apel, by sam zrezygnował i nie zaszkodził naszej liście.

- Dlaczego kandyduję? To "Samoobrona" mi zaproponowała miejsce na liście. Powiedziałem im, że mam proces za "ośmiornicę". I jeszcze, że straciłem prawo jazdy za jazdę po pijaku. Ale im to nie przeszkadzało, więc kandyduję - wyznaje Klejman. Jeśli zostanie posłem, immunitet nie ochroni go przed odpowiedzialnością, bo został oskarżony wcześniej.