- Lektura dzieł Szymborskiej była dla większości niemieckich artystek premierą, a dla Polek okazją do bardziej wnikliwego zapoznania się i zmierzenia z utworami polskiej noblistki - tłumaczy Iris Fleckenstein-Seifert, historyk sztuki.
Polki i Niemki - Marie-Claire Feltins, Gudrun Fischer-Bomert, Lila Karbowska, Hilke Knoblauch, Anna Krenz, Anna Molga, Bärbel Nieuweboer, Longina Potorek-Krenz, Marlies Rzadkiewicz, Ela Woźniewska - koncentrowały się na jednym wierszu, ich cyklu lub tomie. Dla niektórych zaś inspiracją była cała twórczość Wisławy Szymborskiej i jej "zmysłowy warsztat poetycki". Na ekspozycji będzie można odnaleźć echa m.in. "Rozmowy z kamieniem", "Utopii", a nawet przezabawnych wierszyków z tomiku "Frywolitki. Utwory dla dużych dzieci". Publiczność obejrzy więc powstałe pod wpływem strof poetki kobiece portrety, instalacje z drutu, papieru i soli, obrazy - strony z kalendarza, barwne wizerunki hipisów i tajemnicze kryptogramy. Będzie nawet puchata instalacja z tysięcy wierzbowych bazi - "Polish Skin" ("Polska skóra") odnosząca się do całej twórczości noblistki.
"Jej błyskotliwość oraz pozbawiona agresji ironia są po prostu urzekające. Jej wiersze posiadają wielki format pozbawiony gorsetu i wdzięk obywający się bez kosmetyków" - pisze o noblistce Karl Dedecius we wstępie do katalogu wystawy. Czy dziesięć artystek umiało ten format i ten wdzięk przenieść na pole sztuki? Będzie można się o tym przekonać już od wtorku w Berlinie na wystawie współorganizowanej przez Inselgalerie, berlińskie Stowarzyszenie Polek w Gospodarce i Kulturze oraz "3kropek Audio Publishing" ze Szczecina.
Wystawa "focus SZYMBORSKA. Niemieckie i polskie artystki interpretują poezję Wisławy Szymborskiej", czynna do 27 sierpnia. Inselgalerie, Torstrasse 207, Berlin. Więcej informacji na stronie www.inselgalerie-berlin.de