Musical z wampirami Polańskiego

Roman Polański przyjechał w poniedziałek do Warszawy, aby spotkać się z zespołem musicalu ?Taniec wampirów? nad którym słynny reżyser zdecydował się wziąć opiekę artystyczną. Premiera 8 października w warszawskim Teatrze Muzycznym Roma

Musical powstał na podstawie filmu Polańskiego - komedii grozy - "Nieustraszeni pogromcy wampirów" z 1967 r. Światowa prapremiera musicalu odbyła się 30 lat później w Wiedniu, gdzie spektakl obejrzało blisko milion widzów. Muzykę napisał amerykański kompozytor Jim Steinman (pisze m.in. dla Celine Dion i Barbry Streisand).

- Kiedy kręciłem film, nawet nie przyszło mi do głowy, że kiedyś ten temat przeniosę do teatru - mówił Roman Polański wczoraj na konferencji prasowej. - Przekonałem się do pomysłu, kiedy dostałem do rąk adaptację, którą zrobił Micheal Kunze. Okazało się, że musical dał szansę np. na pogłębienie postaci, rozbudowanie dialogów.

Warszawską wersję reżyseruje Holender Cornelius Baltus.

Castingi do musicalu trwały kilka miesięcy. O obsadzie ostatecznie zdecydował Polański. W polskiej prapremierze wystąpią m.in.: w roli Sary tegoroczna maturzystka Malwina Kusior, z kolei w roli Alfreda, którego w filmie grał sam Polański, zobaczymy Jakuba Molędę. Zagrają też Robert Rozmus, Wojciech Paszkowski, Łukasz Dziedzic i Grażyna Strachota.

Na wczorajszej konferencji prasowej zespół wystąpił już z teatralnym "wampirzym" uzębieniem. - Każdy aktor przeszedł specjalną wizytę u dentysty, potraktowany był indywidualnie, zęby dobrane są idealnie - zapewnił Cornelius Baltus. A dyrektor Romy Wojciech Kępczyński żartował: - Zadziwiające jest to, że kiedy aktorzy założyli te zęby, zniknęły nagle wszelkie wady dykcji.

"Taniec wampirów" to największe z dotychczasowych wyzwań tego Teatru Muzycznego Romy. Budżet przekroczył już 3 mln zł, które Romie udało się pozyskać od prywatnych sponsorów, ale też od miasta i Ministerstwa Kultury. Oficjalna premiera - 8 października, przedstawienia przedpremierowe już od 1 października. Autorem polskiego tłumaczenia jest Daniel Wyszogrodzki. Kierownictwo muzyczne - Maciej Pawłowski, scenografia - Boris Kudlieka, kostiumy - Dorota Kołodyńska, reżyseria świateł - Felice Ross, animacje - Piotr Dumała. Przy spektaklu pracować będą też topowi styliści. Charakteryzacja - Sergiusz Osmański, fryzury - Jaga Hupałło i Thomas Wolf.