Jesień hity niesie

Nowe płyty Sistars, reaktywowanego Homo Twist, Kultu, Lipnickiej i Portera - jesienią ukaże się kilka płyt, które pozwolą ocenić, w jakiej kondycji są największe tuzy polskiej muzyki rozrywkowej

Trudno chyba wyobrazić sobie coś bardziej nudnego niż nasz rynek muzyczny w połowie wakacji. Premier jak na lekarstwo. Na listach przebojów rządzą składanki. Tymczasem późne lato i jesień zapowiadają się nad wyraz ciekawie.

Druga płyta Sistars

Najbardziej oczekiwaną produkcją nadchodzącej jesieni jest chyba druga płyta grupy Sistars. Czy zespół udźwignie sukces, jakim okazała się debiutancka "Siła sióstr"? Drugi album trafi do sklepów we wrześniu. Na razie zespół zaprezentował z niego dwa single - "My Music" oraz "Na dwa". Formacja mocno przykłada się do nowych produkcji. Obu singlom towarzyszyły ciekawe teledyski. "Na dwa" nakręcono w Londynie. Trzeci singiel "Inspiration" opatrzony będzie filmikiem zrealizowanym w Barcelonie. Zarówno "My Music", jak i "Na dwa" zaintrygowały niebanalną produkcją, której w polskim r'n'b chyba jeszcze nie słyszeliśmy. Czy dobrych pomysłów starczy na 15 utworów całego albumu?

Na zagraniczne wojaże zdecydowali się też Anita Lipnicka i John Porter. Tyle że im chodziło nie o plenery do teledysków, lecz o odpowiednie studio nagraniowe. Znaleźli je w słoweńskiej Lublanie. Album powstawał pod okiem Chrisa Ekmana, współtwórcy The Walkabouts i współpracownika grupy Tindersticks. Efekt tych nagrań - zawierający dziewięć piosenek album "Inside story" - trafi do sklepów w październiku.

Wielcy niezależni wciąż wielcy?

Nad nowym materiałem pracuje gigant polskiej sceny niezależnej - Kult. Nareszcie, bo od wydania poprzedniego albumu grupy "Salon Recreativo" upłynęły już cztery lata. O płycie wiadomo tylko, że powstaje w dość nietypowy dla zespołu sposób. Muzykę przygotowuje cały zespół bez... Kazika Staszewskiego. Wokalista dopiero później ma wejść do studia i pracować z gotową już muzyką. - Może mi się spodoba, co zrobią razem, ale nie pod moim dowództwem? - zastanawia się Staszewski w wywiadzie dla miesięcznika "Teraz Rock". - Jak nie, to będziemy się szarpać jesienią.

A jak wygląda praca nad nowym albumem zespołu Homo Twist reaktywowanego przez dyżurnego niepokornego polskiej sceny Maćka Maleńczuka? Do nagrywania partii basowych na płytę przystąpił właśnie Titus, na co dzień szef i głos grupy Acid Drinkers. Obok niego w zespole Maleńczuka występuje jeszcze dwóch perkusistów. Już sam skład zapowiada spore atrakcje. Premiera we wrześniu.

W podziemiu siła drzemie

Arcyciekawie zapowiada się propozycja wytwórni niezależnych. Już w sierpniu w sklepach pojawi się druga płyta warszawskich Komet kierowanych przez Lesława, przez wiele lat lidera grupy Partia. Za nią pójdzie co najmniej kilka godnych uwagi produkcji reprezentantów podziemia, zarówno tego o punkowym rodowodzie, jak i tego wyrastającego ze sceny hiphopowej. W ostatniej fazie produkcji jest nowa płyta Strachów na Lachy "Piła Tango" - formacji kierowanej przez liderującego na co dzień Pidżamie Porno Grabaża. Imponująco przedstawiają się jesienne plany Asfalt Records - ukażą się m.in. nowy album Noona, debiut formacji Muzykoterapia (w składzie muzycy Tworzywa Sztucznego) oraz płyta Bassisters Orchestra, w której spotkali się z jednej strony Fish i Emade, z drugiej jazzmani Mazzol i Mikołaj Trzaska. To może być jedna z najciekawszych premier jesieni.