Komisja edukacji o maturach

O tym, co trzeba zmienić w organizacji nowej matury, debatowali wczoraj posłowie z sejmowej komisji edukacji. Wiceminister Anna Radziwiłł zapowiedziała, że jej resort będzie namawiał uczelnie do przełożenia rekrutacji na studia na wrzesień. Ustna i pisemna matura miałyby się odbyć w maju - tak by jak najmniej zakłócały codzienne prace szkoły. MENiS chce też ograniczyć liczbę maturalnych przedmiotów. Zniknęłaby na przykład wybierana przez znikomy procent maturzystów wiedza o tańcu czy greka.

- Zastanawiamy się również, czy konieczne jest utrzymanie dwu sesji maturalnych: letniej i zimowej. Rekrutacja na studia i tak odbywa się tylko raz w roku, nie bardzo wiadomo, co zyskiwaliby uczniowie zdający maturę zimą - mówiła Radziwiłł.

Posłowie dopytywali się o los liceów profilowanych - tam matury nie zdawał średnio co trzeci uczeń. Wiadomo, że o ich likwidacji na razie nie ma mowy.

- Jednak być może właśnie tam powinny iść dodatkowe pieniądze na douczanie. Większość młodzieży w liceach profilowanych tylko uczestnicząc w zajęciach i odrabiając zadania domowe, nie jest w stanie przygotować się do matury - uważa wiceminister Radziwiłł.