Ugandyjskiego posła walka z AIDS

Fundowane z własnej kieszeni studia wyższe obiecuje jeden z ugandyjskich posłów dziewczętom, które do matury zachowają dziewictwo. To pomysł na ochronienie ich przed AIDS

Z ofertą "stypendium za dziewictwo" wystąpił poseł Sulaiman Madada z okręgu Kayunga, najbardziej w Ugandzie doświadczonego przez epidemię AIDS. Nie ma tu prawie rodziny, która nie straciłaby kogoś bliskiego z powodu śmiercionośnego wirusa.

Na początku lat 90. Uganda była światowym ośrodkiem zarazy. Co trzeci mieszkaniec kraju był nosicielem wirusa. W przeciwieństwie jednak do innych krajów Afryki rząd Ugandy nie tylko głośno uznał AIDS za problem, ale podjął z nim konsekwentną walkę.

Lekarstwa, a przede wszystkim kampania uświadamiająca, która skłoniła Ugandyjczyków do seksualnej wstrzemięźliwości, sprawiła, że dziś Uganda może pochwalić się jednym z najniższych w Afryce wskaźników zachorowań na AIDS (ledwie 6 proc.).

Stypendia posła Madady mają tę sytuację jeszcze poprawić. Wystarczy, że dziewczyna kończąca szkołę średnią podda się badaniom (aby uniknąć korupcji, świadczyć je mają tylko medycy wskazani przez Madadę) i dostarczy posłowi lekarskie zaświadczenie dziewictwa, a poseł zapłaci za nią czesne za studia. Oferta dotyczy tylko uczennic z okręgu wyborczego posła.