Z czego jadali w Pompejach?

Zestaw srebrnych naczyń z Pompejów po blisko 2 tys. lat trafił ponownie na stół - tym razem do Narodowego Muzeum Archeologicznego w Neapolu

To największe takie odkrycie od 70 lat. Bogato zdobiona zastawa została odkryta pięć lat temu, w czasie prac drogowych prowadzonych w pobliżu Pompejów - starożytnego miasta koło Neapolu, które w 79 r. n.e. zostało zniszczone przez wybuch wulkanu. Jednak dopiero teraz, po długich pracach konserwatorskich, archeolodzy mogli zaprezentować znalezisko publiczności.

Posklejane pyłem wulkanicznym talerze, kielichy, sztućce i patery były w wiklinowym koszyku. Paczka znajdowała się w skrytce na klatce schodowej łaźni stojącej na peryferiach Pompejów. - Pewnie ukrył ją tam jeden z mieszkańców próbujący uciec przed erupcją Wezuwiusza - uważa Pietro Giovanni Guzzo, kierownik ekipy, która dokonała odkrycia. Jednak - jak można sądzić po znalezionym w pobliżu skarbu szkielecie - plan pompejańczyka się nie udał i gorący popiół zasypał zarówno właściciela, jak i jego skarb.

Pompeje