Cimoszewicz.pl na aukcji

Nadchodzące wybory prezydenckie to gratka dla internetowych spekulantów, czyli cybersquatterów. Udało im się zarejestrować wiele domen kojarzących się nazwiskami kandydatów na prezydenta. "Prezydenckie" domeny trafiły na aukcje internetowe, a ich ceny szybko pną się w górę

Kandydat, który według czerwcowego sondażu Pentora ma największe szanse na prezydenturę - Włodzimierz Cimoszewicz, nie ma swojej strony internetowej. Może mieć też problemy ze znalezieniem wolnej domeny ze swoim nazwiskiem. Tymczasem dwie z nich - www.cimoszewicz.pl i www.cimoszewicz.org - wystawiono na sprzedaż w serwisie aukcyjnym Allegro .

Właścicielem pierwszej domeny jest firma Beasoft z Ostródy. - Zarezerwowaliśmy domenę cimoszewicz.pl już w kwietniu - mówi właściciel firmy Beasoft. - Początkowo chciałem zrobić pod tym adresem stronę zachęcającą Cimoszewicza do startu w wyborach. Gdy pan marszałek ogłosił, że jednak wystartuje wystawiłem domenę na sprzedaż.

Pan Rafał zastrzega, że najchętniej sprzeda domenę sztabowi wyborczemu Cimoszewicza. - Nie chciałbym, żeby pod tym adresem pojawiła się np. strona szkalująca Cimoszewicza -mówi. Podobne zastrzeżenie zamieścił Allegrowicz, który wystawił na aukcję domenę www.donaldtusk.pl z dopiskiem "[...]jestem wielkim zwolennikiem kandydatury pana Tuska i nie chciałbym, aby domena trafiła w nieodpowiednie ręce".

Co prawda Donald Tusk ma już swój internetowy serwis wyborczy, ale jego adres - www.donaldtusk.org - nie jest zbyt intuicyjny. Najprostszy adres - www.tusk.pl - jest zajęty przez cybersquattera, który zachęca odwiedzających do przesyłania "pomysłów dotyczących tej domeny lub innych propozycji". Atrakcyjną propozycją wydaje się również domena www.tusk.org.pl, wystawiona na Allegro za jedyne 99 zł.

Również Andrzej Lepper musi korzystać z długiego adresu www.lepper.com.pl - próba wejścia na stronę www.lepper.pl kończy się wyświetleniem komunikatu " domena na sprzedaż - tylko poważne propozycje". Na Allegro sztab wyborczy kandydata Samoobrony może niedrogo kupić domenę lepper.biz, którą sprzedający reklamuje jako idealną na serwis rolniczy lub stronę z humorem.

Dotychczasowy lider rankingów prezydenckich - Lech Kaczyński może do posiadanej już domeny www.lechkaczynski.pl dokupić na Allegro www.kaczynskilech.pl. Początkowa cena 1zł jest wyjątkowo atrakcyjna.

Co to jest cybersquatting?

To praktyka rejestrowania domen internetowych w celu ich późniejszej odsprzedaży firmom lub osobom, które mają do nich prawo. Najbardziej znane polskie przypadki cybersquattingu dotyczyły takich domen jak www.microsoft.pl , www.centrumjanki.pl i www.centrumjanki.com.pl .

Firmy i osoby, które padły ofiarą cybersquattingu mogą dochodzić swoich praw do zajętych domen przed sądami powszechnymi lub przed Sądem Polubownym ds. Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji .