NATO deklaruje pomoc Ukrainie

Choć szef NATO Jaap de Hoop Scheffer mówił wczoraj w Kijowie wiele ciepłych słów o Ukrainie, nie odważył się na ogłoszenie, że kraj ten wejdzie kiedyś do sojuszu

- Sojusz Północnoatlantycki jest gotów pomagać Ukrainie w przeprowadzeniu reform niezbędnych dla realizacji jej aspiracji euroatlantyckich - oświadczył w poniedziałek w Kijowie sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer. - Powróciłem do innej Ukrainy i przedstawiam nowe NATO, które uznaje euroatlantyckie dążenia Ukrainy. Jaap de Hoop Scheffer, który spotkał się wczoraj z prezydentem Wiktorem Juszczenką oraz premier Julią Tymoszenko, dodał, że sojusz chce w większym stopniu informować Ukraińców o działalności NATO. Władze w Kijowie chcą, by Ukraina przystąpiła do sojuszu w 2008 r., lecz plany te spotykają się z niechęcią społeczeństwa. Według najnowszych badań członkostwo w NATO popiera jedynie 41 proc. Ukraińców.

W minioną sobotę w wywiadzie dla ukraińskiego tygodnika "Dzerkało Tyżnia" Jaap de Hoop Scheffer tłumaczył dlaczego Ukraina nie została na razie włączona do Planu Działań na rzecz członkostwa w NATO. Plan ten jest przedsionkiem do sojuszu. "Ci co tak myśleli mieli chyba zbyt wysokie oczekiwania. Zapoczątkowanie tzw. Intensywnego Dialogu to ważny krok, bo ten dialog obejmuje całokształt kwestii politycznych, wojskowych, finansowych oraz bezpieczeństwa. To wyraźny sygnał ze strony państw członkowskich NATO, iż pragnienie Ukrainy integracji do struktur euroatlantyckich zostanie zaspokojone, choć powodzenie tego procesu zależy w dużej mierze od samej Ukrainy." - mówił de Hoop Scheffer.