Nowej matury nie zda這 oko這 5 proc. maturzyst闚

Nieoficjalnie wiemy, 瞠 nowej matury nie zda這 oko這 5 proc. maturzyst闚. Najs豉biej posz豉 matematyka - poleg這 na niej ponad 10 proc. zdaj帷ych.

Rozwiąż nasz quiz. Sprawdź jak Tobie by poszło na maturze.

Przed południem okręgowe komisje egzaminacyjne przekażą wyniki nowej matury wszystkim liceom w kraju. Dyrektorzy szkół odbiorą też paczki z już wydrukowanymi świadectwami dojrzałości swoich uczniów.

Po południu i jutro od rana maturzyści będą odbierać świadectwa w szkołach. Nie będzie na nich tradycyjnych ocen. Trójki czy piątki zastąpi procent punktów zdobytych z każdego maturalnego egzaminu (nowi maturzyści obowiązkowo zdawali polski, język obcy i jeszcze jeden przedmiot, który sami wybrali; do tego przedmioty dodatkowe - najwyżej trzy). Im więcej punktów, tym większe szanse na indeks wyższej uczelni.

Na wyniki nowej matury licealiści i ich rodzice czekali ponad miesiąc. Ewa Galon, maturzystka z krakowskiego XI LO, mówi, że to czekanie było gorsze niż sam egzamin. - Dzisiaj od rana będę próbowała zalogować się na internetowej stronie okręgowej komisji egzaminacyjnej. Każdy maturzysta ma swój kod i może sprawdzić wyniki - opowiada. Ewa czeka na wynik z polskiego, angielskiego, geografii i matematyki. - O matmę boję się najbardziej. Jeśli nie zdałam, mogę zapomnieć o studiach na Akademii Ekonomicznej.

Nową matur miało zdawać 317 tys. licealistów. Ale jak się dowiedzieliśmy, okręgowe komisje egzaminacyjne wydrukowały tylko niespełna 300 tys. świadectw. Nie dostanie ich więc około 17 tys. uczniów, którzy albo nie przystąpili do nowej matury, albo jej nie zdali. - Dokładne dane o liczbie niezdanych egzaminów poznamy dopiero dzisiaj - zastrzega Maria Magdziarz, szefowa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

"Gazeta" nieoficjalnie dowiedziała się jednak, że nowej matury nie zdało około 5 proc. abiturientów. Dość dobrze wypadł polski - nie zaliczyło go średnio 5 proc. Najsłabiej matematyka - choć uczniowie wybierali ją najchętniej (jedna czwarta maturzystów), to poległo na niej ponad 10 proc. zdających! W komisjach egzaminacyjnych mówi się o dobrych wynikach z języków obcych. Potwierdza to minister edukacji Mirosław Sawicki.

Kiepsko z nowym egzaminem dojrzałości poradziły sobie licea profilowane, uczące także do zawodu.

- Były takie, gdzie oblało ponad 15 proc. uczniów - usłyszeliśmy w jednej z komisji egzaminacyjnych. - Nie najlepiej matura wypadła też w tych liceach ogólnokształcących, które działają dopiero od kilku lat. Nie bez znaczenia była tu mniej doświadczona kadra. Zdawałeś maturę? Jak Ci poszło? Porozmawiaj na forum.