Wstrzymana beatyfikacja ojca Leona Dehon'a

Rozpoczęta jeszcze przez papieża Jana Pawła II beatyfikacja francuskiego zakonnika została wstrzymana, bo środowiska żydowskie oskarżają go o antysemityzm

Zapowiedziana na 24 kwietnia beatyfikacja nie odbyła się z oczywistych powodów - Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia, a Benedykt XVI został wybrany 19 kwietnia i nie miał czasu zająć się tą sprawą. Są jednak i inne przyczyny, które mogą wręcz uniemożliwić beatyfikację ojca Dehona: środowiska żydowskie sygnalizują antysemicki charakter niektórych pism kandydata na ołtarze.

Ojciec Leon Dehon (1843-1925) był założycielem działającego m.in. w Polsce Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego. W swoim nauczaniu rozwijał idee społeczne, które papież Leon XIII zawarł w encyklice "Rerum novarum".

Jednym z najważniejszych dzieł ojca Dehona był "Katechizm społeczny" z 1898 r. To w nim - jak twierdzi dziennik "Corriere della Sera" (dziennik "La Stampa" donosi, że są to opinie wyłowione z archiwów) - miały znaleźć się zakwestionowane zdania, przytoczone przez luksemburską agencję prasową MNA.

"Żydzi są złaknieni pieniędzy. Kiedy im się na to pozwala, wykazują niewiarygodny talent do spekulacji" - miał pisać ojciec Dehon. - "Przejmują nasze majątki i próbują uzależnić nas od siebie. Pełnią ważne funkcje publiczne, kontrolują prasę, a przez to wpływają na kształtowanie opinii publicznej. Wypełniają nasze szkoły państwowe, wchodzą do władz sądowych i administracyjnych".

Dehonianie - pisze w "Corriere" znany watykanista Luigi Accattoli - wyrażają żal z powodu przesunięcia terminu beatyfikacji i nie wierzą w oskarżenie o antysemityzm. Twierdzą, że przytoczone opinie są po prostu odbiciem przekonań powszechnych w ówczesnej Francji i Europie.

Benedykt XVI powołał specjalną komisję i podejmie dalsze decyzje po zapoznaniu się z jej wnioskami. Watykaniści podkreślają, że episkopatowi francuskiemu i papieżowi zależy na jak najlepszych stosunkach ze środowiskiem żydowskim, nie należy więc oczekiwać

szybkich rozstrzygnięć na korzyść dehonianów.